dövme bilgileri dövme tarihçesi

Geçici dövme tarihinin başlangıcı olarak net bir kaynak bulunmamaktadır. Fakat son yüzyılın sonlarına doğru geçicidövme ve transfer ile dövme uygulamaları başlamıştır. Dövme başlangıç dönemlerinde yiyecek renklendirme biçiminde çıkması ile beraber tükürük ve su ile transfer işlemleri uygulanmaktadır. Modern akımın başlangıcı olarak ilk akla gelen isim Cracker Jacks’dir.

Mısır ve fıstık koleksiyonu resmi olarak 1986 yılında kamuya tanıtıldı. 1912 yılında ise “Her kutuda bir hediye” mottosuyla yayınlanan hediyelerin bazılarının içinde yiyecekler renklendirme geçici dövmeleri bulunmaktaydı. 1950 yıllarında ise yiyecek renklendirme tipindeki kağıt tabakalar 1 adet 1 sentten satın alınabiliyordu. Yıllar boyunca birden fazla televizyon şovları ve ticari reklamların içinde geçici dövmeler promosyon amacıyla kullanılırdı.

Geçici Dövme Tarihçesi;

– 1976 yılında ABC kanalında yayınlanan Biyonik Kadın dizisinde promosyon amacıyla Biyonik Kadın dövmeleri kullanılmıştır.

– 1980 yılında Cumartesi Sabahı TV Şovu’nda yiyecek-renklendirme tasarımları Pee Wee’nin Oyunevi Dövmeleri kullanılmıştır.

– 1980 yılında Şirinler dövmeleri yiyecek renklendirici tasarımlarını en büyük oyun kartı üretici şirketlerinden biri olan Topps üretmiştir.

– 1980 yılında en aşılmadık geçici dövmeler arasında Scratch ve Sniff bulunmaktadır. Hassas ciltler için hiporalerjik 3M mikroragnance malzeme ile kaplanmıştır.

– 1980’li yıllarda Kopenhag’ın dünyaca ünlü dövme sanatçılarından birisi olan Ole Hansen, Dandy Novelty şirketiyle ile birlikte takım oluşturarak geçici dövme üretmeye başlamışlardır. Ole Hansen’in dövme flashlarını kullanmasıyla birlikte geçici dövme olayına farklı bir boyut kazandırmasının yanı sıra eski zaman dövmelerine bir bakış açısı kazandırmış oldu.

– 1980’li yılların ortalarına doğru dövmeye olan ilgi gittikçe artmaya başladı, haliyle geçici dövmelerin kalitesi de artmaya başladı. Bu ilginin başlıca bölgesi Hollywood’du. Bir filmin üzerinden geçici dövme yapma isteği sonucunda mucit St. Joseph, Wisconsin’den tanıdığımız Keith R. Relyea, Minnesota Maden ve Üretim (3M firması) ile birlikte vücuda işlenebilecek şekilde resimler basılmasına olanak sağlanabilmesi için patent alındı. Daha sonralarda geçici dövme üreten firmalarla anlaşarak, gerçeğe yakın dövmeler yapmak üzere çalışmaya başladılar.

– 1980’lerde Paper Tattoos için yapılan tanıtım broşüründe 4 adet büyük boy, sırt bölgesi için yapılmış tasarım yer almaktaydı. Ve aynı zamanda üretilmişlerdi. Film kullanılarak geçici dövmeler yapma fikrinin patenti sayesinde vücut süslemeleri konusunda geçici dövmeler daha popüler bir hale geldi. Dayanıklı ve gerçekçi olması nedeniyle modern dövme severlerin tercihi haline geldi.

Dövme Modelleri

Dövme Modellerinde aklınızda takılanları veya kararsız kaldığınızda iki model arasında kaldığınızda veya renk seçiminde sizlere yardımcı olmak amacıyla daha çok model ve renk seçenekleri paylaşılmak için çaba sarfeden dövme.org sizlerden gelen dövme modelleri ve dövme modellerinizi değerlendirmeye devam etmekteyiz dövme resimlerinizi çekin ve bizlere info@dovme.org adresinden bizlere ulaştıra bilirsiniz dövme anlamında yardımcı olmaya ve dövme yapıldıktan sonra bakımı hakkıdna bilgi ve kullanılacak ilaç ve krem tedavilerinde sizlerin sorularnı yanıtlayabiliriz. Paylaşımlarını sağlayalım eğer yaptır mak istediğiniz dövme desenleri veya Dövme Şekilleri hakkında fiyat veya farklı anlamlarda sorularınızıda yine mail adresimiz yoluyla ulaştırabilirsiniz. Dovme.org olarak Dövme Sanatını türkiyede iyi yerlere gelmesinden mutluluk duyarak günden güne daha iyi ve hak ettiği yerde olucağından mutluluk duyarız.

Dövme çoğu insan için kişiselleştirilmiş birer semboldür. Onları vücudumuza işler, ömür boyu taşırız. Kendimizi ifade etmemizin bir biçimi olarak ortaya çıkarlar ve farkındalığımızı arttırırlar. Bu sebeplerden dolayı insanlar yaptıracakları dövmelerin modellerini her zaman uzun uzadıya araştırırlar. (Ya da böyle olmalıdır diyebiliriz.)

Günümüz dünyasında modern sanatların dövmeyle ilişkilendirilmesi üzerine birçok farklı tarzda çizimler ortaya çıkmıştır. Dövme modelleri her geçen gün kendi sınırlarını defalarca aşmaktadır. Birçoğunun beslendiği alan ise insanlık tarihidir gibi duruyor. Tribal dövme modellerinin Güney Amerika’daki ilkel kabilelerden geldiği izlenimiyle beraber, biyomekanik tarzdaki dövmelerin modern teknolojilerden esinlenmesi gibi birçok bağlantı bulunmaktadır. Birçok dövme modelinin insanoğlunun gelişimini yansıttığını da düşünebiliriz kendi içerisinde.Bu tutarlılık ve her geçen gün uç noktalara varan dövme modelleri, sanatçılarının ya da çizerlerinin hayal gücünün artışıyla doğru orantılı olarak değişim göstermektedir.

Ana akımla beraber marjinal olan her türlü sanat akımıyla değişen dünyamızda dövme de nasibini almaktadır. Dövme modelleri ise bu dünyada insanların kendilerini ifade etmelerinde ön planda olan konumunu her zaman koruyacağa benziyor. Farkındalığımızın ve ifadelerimizin, sanat ve insanlık tarihiyle olan etkileşimi derimizin üzerindeki dövmelerle kendine hep hayat bulacaktır.

 tribal dövme modelleri 

Dövme klişelerden sıyrılmak için önemli bir araçtır. Kendinizi ifade etmenin en kişiselleştirilmiş halidir. Vücudumuza yaptığımız büyük, küçük her türlü dövme aslında bizi diğerlerinden ayıran bir sembol, bir kartvizit gibidir. Bunun verdiği haz da insanları dövme modelleri konusunda daha titiz davranmaya itmektedir.

Tribal dövme, önümüzde büyük bir çeşitlilikle uzanan dövme modellerinden biridir. Vücudun neredeyse her noktasında işlenebilir olmasıyla da diğerlerinden daha farklı bir imaja sahiptir. Kollardan bacaklara, göğüsten sırta kadar hemen hemen her yerde rastlayabiliriz bu dövme modeline. Her kültürden farklı şekillerde beslenen bu dövme, günümüzde en çok tercih edilenler arasındadır. Siyah renklerin hakim olduğu bu dövme modeli, ustalık gerektiren kimi noktalara da sahiptir. Çizgilerin ve hatların keskinliği ön plana çıkarken, her defasında yaratıcı olmayı gerektirir. Sürdürülebilir bir tribal dövme çeşitliliği dövmecilerin en zorlu işlerinden biridir.

Dövme modelleri içinde popülerliğini koruyan tribal dövme, en zorlu işlerden biri olarak da forsunu korumaya devam ediyor. Bu işin ustasının özenine ve yaptıran kişinin zevkine göre de popülerliğini sürdürüyor.

bayan bel dövme modelleri

Bayanlar çoğunlukla dövme uygulamasını bel bölgesine yaptırmayı uygun görmektedirler. Bel bölgesi vücudumuzun en önemli organların olduğu kısımdır haliyle dövme yaptırırken en çok acı hissettiğimiz bölgedir. Kullanılan boyalar, iğneler ve hijyen açısından dikkat etmemiz gereken en önemli bölgedir.

2015 En Moda Dövme Çeşitleri Ve Modelleri