Hikaye 18. yüzyıl Japonya’sında geçer. İngiliz bir denizciyle Japon bir köylü kadının evlilik dışı çocuğu olan Kai ile ustaları öldürülen 47 kişilik ustasız kalmış samuray (ronin) grubunun Lord Kira’dan intikam alma hikayesi anlatılmaktadır.
47 Ronin, tüm dünyayla aynı anda 27 Aralık 2013 günü Türkiye’de gösterime girdi.

27 Aralık 2013

2013 – ABD

 Aksiyon ,  Dram ,  Fantastik

119 Dak.

Carl Rinsch

Keanu Reeves ,  Rinko Kikuchi ,  Cary-Hiroyuki Tagawa ,  Hiroyuki Sanada ,  Yorick van Wageningen

Chris Morgan ,  Walter Hamada ,  Hossein Amini

Erwin Stoff ,  Scott Stuber

Özet

“Ronin” Japon kültüründe efendisiz kalmış samuray savaşçılarına verilen isimdir. Lord Asano’nın himayesinde huzurlu bir hayat süren Ako halkı ve onların koruyucu savaşçıları olan samurayların düzeni, İmparator Shogun Tsunayoshi’nin Lord Kira eşliğinde ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret ile alt üst olacaktır. Zira Kira’nın Asano için hain planları vardır. Diğer yandan melez Kai, Lord Asano’nın kızı Mika’yı imkansız ve tutkulu bir aşk ile sevmektedir. Ama Kira’nın planlarında hem Ako’yu hem Mika ele geçirmek vardır…
Carl Rinsch’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmin senaryosunu Hossein Amini ve Chris Morgan beraber kaleme aldılar. Filmin başrollerinde ise Keanu Reeves, Hiroyuki Sanada ve Kô Shibasaki paylaşıyor.

Japon halk efsanesi 47 Ronin daha önce sinemada defalarca uyarlanmış olsa da bu filmle birlikte ilk kez Hollywood tarafından anlatılmış oluyor.

 

Çağdaş Blog Eleştirisi

Nesiller boyu aktarılan efsaneler, cesareti över, aşkın anlamını acı çekmekte arar, asıl kahramanlığın fedakarlıkla taçlandığını vurgular. En önemli olan ise onurdur. Onur, insan olmamızın da temel nedenlerinden biridir. Bir ulus olmanın ve değerlerini korumanın başlıca düsturu da onurlu olmaktır.
Efsaneler, her kuşağa geçebilmeli, devam edebilmelidir. Temelinde gerçek kişiler ve olaylar olsa da, gerçeküstü dünyadan, düşlerden, bir bütün olarak evrenden ilham alır. Bu nedenle de, yüzyıllar geçtikçe etkisi güçlenir. Nasıl ki Türklerin destansı Dede Korkut Hikayeleri günümüze dek ulaşmış ve değerli mesellerse,  samuray efsaneleri de muasır medeniyetle gelenekselliğin emsalsiz bir sentezi olan Japonya’yı anlamak / yorumlamak için ipuçlarıyla yüklüdür.
Kökeni 1701’e dayanan “47 Ronin” efsanesi bunlardan biri ve üzerinde Kabuki’den televizyon dramalarına uzanan bir çok dalda eser verilmiş olduğundan, en bilinenidir. Bu eserler Chūshingura olarak tanımlanıyor. Japonya’nın Shogun liderliğinde eyaletlerle yönetildiği ve her eyalet liderinin samuraylarıyla topraklarını koruduğu dönemde geçen öykü, doğaüstü varlıklar, canavarlar, cadılık / büyü gibi kavramlarla mistik bir ülke sunuyor.

Ana karakter melez Kai (Keanu Reeves) terkedilmiş bir bebekken, bambu ormanının tinsel varlıkları Tengu Keşişleri tarafından savaşçı olarak yetiştiriliyor. 13 yaşında Ako bölgesinin derebeyi Lord Asano tarafından bulunup himayesine giriyor. Yıllar sonra, Lord Asano başka bir derebeyi tarafından büyü yoluyla entrikaya kurban edilip intihar etmek zorunda bırakılıyor. Ve o güne dek melez olduğu için diğerler samuraylarca aşağılanan Kai, Asano ölünce birer Ronin’e (efendisiz samuray) dönüşen savaşçıların intikam alması için onlara liderlik ediyor.

Yepyeni bir yönetmen Carl Erik Rinsch, İngiltere / İskoçya ve Budapeşte-Macaristan’da çektiği ve bu nedenle bir Avrupa yapımı olarak da kabul edebileceğimiz 225 milyon dolarlık filminde, efsanenin görsel karşılığında, kültürel referansları mükemmel kullanıyor. Estetik, zarafet, her sahnede değişen renklerin zenginliği, yapıların ve kostümlerin dokusundaki ayrıntılarla çok zevk alacağınız bir sinema duygusu aktarıyor. Fakat asıl önemli olanı da atlamıyor; bu dünyadaki hayatlarının diğer dünyaya hazırlık olduğuna, tekamüle inananların ruhunu yakalıyor.

Onur için intikam, koşulsuz aşk, haksızlığı düzeltme çabası, korkusuzca ölümle buluşma, bu fantastik serüvenin cazibesi içinde adamakıllı öyküleniyor. İfrattan uzak aksiyonla, tek sözcüğe indirirsek, ana teması onur olan bir insanlık hikayesi, bir efsane canlandırılıyor.

Gerçekle düşlerin, kılıçlarla büyülerin, yağmurlarla dumanların iç içe geçtiği, insanın hem dokunabildiği ve hem de hissedebildiği muazzam sisteme dair bir film olarak da okuyabiliriz. Keanu Reeves ve diğer tüm Japon oyuncuların abartısız performansları zaten bu ülke insanının nitelikleriyle örtüşüyor.

Günümüz Japon eğitim sistemindeki dört ilke, aynı zamanda iyi yetişmiş bir samurayın özelliklerini tanımlar gibi: Uyum, saygı, saflık, sükunet. “47 Ronin”i seyrederken, özellikle bizim topraklarımızda ender bulunan bu dört ilkeyi de algılayacaksınız. Bu ilkelerle yetişen bir Japon, onuru için gözünü kırpmadan ‘seppuku’ yaparken mutlu ölüyor.

“47 Ronin”, çocuklarınızın da seyredebilmeleri ve tabii büyük bütçesi olduğu için seyirci kaybına uğramamak için “PG-13” sertifikası alabilecek şekilde çekilmiş. Lütfen onları götürün, serüvenin içinde heyecanla kaybolurlarken öğrenebilecekleri, gerçekten değerli.

Not: Film, Türkiye’de de “13+” yaş sınıflandırması aldı.