Root Yapmak Ne Demektir?

Android root yapmak denilince birçok android kullanıcısının kafası karışabilir. Bu gayet normalidir. Ancak root yapmak aslında çok kolaydır. Yalnızca yapmanız gereken androidli cihazınızı iyi tanımak ve tüm adımları eksiksiz tamamlamaktır. Android işletim sisteminin en güzel tarafı, sistem dosyalarına erişilebilinmesidir. Ancak standart olarak gelen Android cihazlar sistem dosyalarına ulaşmanıza ve değiştirmenize izin vermez. Neden izin vermezler? çünkü çoğu kullanıcı ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmediği dosyaları silmeyi çok severler. Bundan dolayı android böyle bir kısıtlamaya gitmiştir. Ancak bu sınırlamayı kaldırmak daha önce de belirttiğimiz gibi çok basittir. Bu sınırlı erişimi kaldırıp tabiri caizse sistem dosyalarına tam erişimi sağlamaya root veya root yapmak denir. Bugün sizlerle kaba tabiriyle android rootlama nasıl yapılır? android root yapma ne işe yarar? konularına değineceğiz. Ücretini ödediğiniz birşeyi tamamen kullanmak istemeniz sizin hakkınızdır. Ancak unutmamanız gereken birşey vardır ki, bu da root yapma işlemi az da olsa kendine özgü riskler taşımaktadır. Dolayısıyla yapacağınız her işlemi 2-3 defa okumadan işleme koyulmayın ve unutmayın ki tüm sorumluluk sizin sorumluluğunuzdadır. Root yapmak hakkında sormak istediğiniz soruları yine Çağdaş Blog üzerinden sorabilir, en kısa zamanda cevap alabilirsiniz.

Android open source yani açık kaynaklı bir mobil cihaz işletim sistemidir. Bu konudaki Android hakkında ve Android versiyonları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Android açık kaynaklı olmasına rağmen tüm kullanıcıların sistem dosyalarını bozmamaları için sınırlandırma getirmiştir. Ancak bu sınırlamayı kaldırmak çok kolaydır. Bu sınırlı erişimi kaldırmanın adına ise root yapmak veya android rootlama adı verilir. Root yaptıktan sonra telefonunuzu çok daha özgürce kullanabileceksiniz. Android neden gereklidir? sorusuna yazımızın devamında açıklık getireceğiz ancak, yeni versiyon android yüklemek, android programlarını yedeklemek, pil ömrünü uzatmak ve cihazın hız ayarlarını değiştirmek gibi birçok inanılmaz özelliği de root yapmadan gerçekleştiremeyeceğinizi de belirtmek isteriz.

android-root-yapmak-ne-demektir

Uzun lafın kısası, Android sistemi linux tabanlı ve kullanıcı dostu bir işletim sistemi olup, %100 düzenlenebilir yapıdadır. Zaten Apple’ın iOS işletim sisteminden ayrıldığı en büyük noktada budur. Bizim size tavsiyemiz, eğer androidli taşınabilir cihazınızdan tam verim almak istiyorsanız ve istediğiniz gibi özelleştirmek ise amacınız, root yapmadan bunlara ulaşmanız mümkün değildir. İster cihazınız samsung galaxy S II, S III, S IV, isterse de HTC serisinden olsun, her türlü androidli cihaza root yapılabilmektedir. Bundan dolayı, cihazınıza uygun olan root dosyalarını bulmanız bu işlemi yapabilmek için yeterlidir.

Root Yapmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

1. Root yapmak bana ne gibi avantajlar sağlar?

Yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz: 
– Cihazınızı tamamen yedekleyebilirsiniz.
– Cihazınıza androidin en yeni ve özel yapım android sistemlerini yükleyebilirsiniz.
– Cihazınıza yükleyeceğiniz, root yetkisi isteyen programları yükleyebilir, batarya süresi, cpu hız ayarları gibi birçok ayarı değiştirebilirsiniz.
– Tamamen özelleştirilmiş temalar yükleyebilirsiniz.
– Sisteme gömülü programları silebilir, ya da istediğiniz programları sisteme entegre edebilirsiniz.

Bu saydıklarımız daha yapabileceğiniz onlarca işlemden sadece birkaç tanesidir.

2. Yapılan root sonrasında garantili cihazım garanti dışında mı kalır?

Cevap hem evet, hem de hayır. Eğer cihazınızı rootlu şekilde servise götürürseniz, alacağınız cevap garantinizin geçersiz olduğudur. Ancak rootu kaldırıp, içersinde bulunan root sayacını da sıfırlarsanız, servis hiçbirşekilde root yapılıp yapılmadığını anlamayacağı için, garantiniz de yanmayacaktır. Dolayısıyla, rootlu cihazınızı garantiye vermeden önce tekrar eski haline getirmeyi unutmayınız. Root kaldırmak, root yapmak kadar kolaydır.

3. Cihazım yapılan root sonrasında bozulabilir mi?

Eğer cihazınızı tamamen tanımaz ve acele ederseniz, hata yapmanız kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla bozulma riski de yüksek olacaktır. Dolayısıyla eğer tüm adımları doğru inceler, planlı şekilde hareket ederseniz, herşeyin yolunda gideceğinden emin olabilirsiniz.

4. Root yapma yöntemleri nelerdir?

– Kernel yüklemek veya Super One Click programı yardımı ile bunu yapabilirsiniz. Kernel nedir? kernel, cihazınızın çekirdek işletim sistemidir. Günümüzde ona yakın özel kernel bulunmaktadır. Cihazınıza uygun kernel dosyalarını bulup indirdikten sonra root işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kernel’i bilgisayarınızın Bios’u gibi düşünebilirsiniz.
– Odin programı ile update.zip programını yükleyerek,
– Custom kernel denilen, özel olarak hazırlanan CF-Root (Cihazınıza root yapmak için çok idealdir., CWM yükler ve daha birçok özellik ile beraber gelir.) gibi, Siyah kernel gibi, Dorimanx gibi kernelleri yükleyerek,
– Clock Work Mod (CWM) üzerinde rootu içinde bir ROM yükleyerek, Peki ROM nedir? ROM bir cihazın işletim sistemidir. Bilgisayardaki Windows gibi düşünebilirsiniz.

Telefona ve Tablete Root Nasıl Atılır?

Root Yapmanın Yolları

1- CF-Root ve Odin İle Root Yapmak

1. Öncelikle cihazınızın android sürümünü öğrenin! Bunun için cihazınızın ayarları kısmından, telefon hakkında bölümüne bakabilirsiniz. Örneğin cihazınızda 2.3.5 var, ya da 4.0.1, sonrasında sürümünüz için CF-ROOT dosyalarını arayınız. Bunun için Google’a “CF-Root cihazın android sürümü download” olarak aratabilirsiniz. Bulduğunuz dosyayı bilgisayarınıza indiriniz.
2. Odin programını indiriniz. Bu programa 1. maddedeki dosyaları cihazınıza atmak için kullanacaksınız. Android telefonlar genellikle bu programla çok çabuk eşleşmektedir. Ancak cihazınızı Odin programı ile cihazınızı eşleşme problemi yaşamamak için “USB Debuggin” yani USB hata ayıklamasının seçili olduğundan emin olunuz.
3. Telefonunuzu tamamiyle kapatınız. Sonrasında Download moduna almanız gerekecek. Download Modu nedir? diye soracak olursanız. Download modu, cihazınızın harici dosyaları kabül edebilmesi için geçirilmesi gereken konumdur. Bunun için, Ses kısma tuşuna, orta ana menüye dön tuşuna ve güç (kapatma) düğmesine aynı anda basmalı tutmalısınız. Cihazınızın download modunda açıldığını göreceksiniz. Bundan sonra andoid ile root yapmak nasıl olur tam anlamıyla görebileceksiniz.
4. Cihazınızı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayınız, ve Odin programını başlatınız. ID-COM bölümü sarı hale gelince, cihazınız Odin tarafından başarıyla tanınmış demektir.
5. Odin programının sağ tarafında PDA bölümünden android sürümünüz için indirdiğiniz CF-ROOT dosyasını seçiniz. Bu dosya genellikle .tar veya .md5 uzantılıdır.
6. Tüm bunları yaptıktan sonra diğer hiçbir ayara dokunmadan START tuşuna basmalı veHİÇBİR ŞEKİLDE işlemi durdurmamalı ve yarıda kesmemelisiniz.
7. Odin programı içinde PASS yazısı gelip, sarı renk yeşile döndüğünde cihazınız yeniden başlatılacaktır. Böylelikle cihazınızın android rootlama işlemi gerçekleşmiş olacaktır.
8. Cihazınız açıltığında, SuperUser veya SuperSU şeklinde bir programla karşılaşacaksınız. Eğer bunlardan bir tanesini görürseniz, işlemi başarıyla gerçekleştirmişsiniz demektir.

2- Recovery Modu İle Root Yapmak

1. Cihazınıza uygun zip halinde olan ve içersinde “SU” yani super user yetkisi olan dosyayı hafıza kartınıza atınız.
2. Sonrasında cihazınızı tamamiyle kapatınız. Cihazı Recovery Mod‘a alınız. Bunun için, Ses arttırma tuşuna, orta ana menüye dön tuşuna ve güç (kapatma) düğmesine aynı anda basmalı tutmalısınız. Cihazınız Recovery modda açılacaktır.
3. Burada ses tuşlarıyla “Update from SD card” seçeneğini seçiniz. (seçme işlemini güç tuşuyla yapabilirsiniz.)
4. Sonrasında bu yaptığınız işlem ile update.zip dosyası yüklenecektir.
5. Reboot system seçeneğini seçerek cihazı yeniden başlattıktan sonra, SuperUser veya SuperSU programlarını göreceksiniz. Tebrikler başarıyla root işlemini gerçekleştirmişsiniz anlamına gelmektedir.

Bilmeniz gereken bir konu ise UnROOT olayıdır. Android root yapmak kadar Unroot yapmanın da kolay olduğundan bahsetmiştik. Bunun için Stock ROM da denilen, cihazın orjinal ROM’unu geri yükleyerek tüm root yetkilerini silebilirsiniz. Cihazınızın orjinal sürümünü bulabilmek için, “official android sürümü download” olarak arabilirsiniz.  Ayrıca cihazınız açılırken sarı ünlem işareti bir hata yaptığınız anlamına gelmez, sadece farklı bir kernel kullandığınız anlamına gelir. Bunun içinde Triangle Remover gibi programları android play marketten indirerek çözebilirsiniz.

Android Root Yapmak Hakkında Bilgi

Eğer cihazınızdan tam verim almak istiyorsanız ve risk almayı seviyorsanız, ROOT yapmanızı şiddetle öneriyoruz. Çünkü rootlu android cihaz, rootsuz bir androide göre kat kat nitelik olarak üstündür. Kullanıcıya full-özelleştirme imkanı tanır. Ayrıca yedekleme seçenekleriyle inanılmaz kolaylık sağlar. Tüm okuyucularıma android rootlamalarında başarılar diliyoruz. Yazımızın başkalarına da yararlı olacağını düşünüyorsanız, aşağıdaki sosyal ağ butonlarını kullanarak paylaşabilirsiniz.