Jeff Keacher, Apple’ın ürettiği ilk bilgisayarlardan biri olan Macintosh Plus’ı 27 yıl sonra internete bağlamayı başardı.

Apple‘ın internetin bile keşfinden önce üretip satışa sunduğu bilgisayarı Macintosh Plus, 27 yılın ardından ilk kez internete girdi. Bu durum; internet tarayıcısı, internete bağlanılmasını sağlayanethernet girişi olmayan bir bilgisayarın internete bağlanabilmesi demek.

Günümüz bilgisayarlarına kıyasla neredeyse 200 bin kat daha yavaş çalışan sistem, Apple’ın ilk web tarayıcılarından biri olan MacWeb 2.0 ile internete bağlandı. MacWeb 2.0’ı sisteme yükleyen mühendisJeff Keacher ardından dünyanın en küçük bilgisayarı olarak da bilinen Raspberry Pi’yi Mac’e bağladı. Ardından mühendis Pi’yi yönlendirici cihazla irtibatladı.

Ancak MacWeb 2.0 tarayıcısının büyük bir sorunu vardı. Bugün hazırlanan internet sitelerinde kullanılanJavascript ve CSS gibi bilgisayar dillerini okuyamıyordu. Mühendis ise bunun için bir Proxy programı geliştirdi ve bu program ile web sayfalarının adreslerinde kullanılan tüm bilgisayar dillerini, fotoğrafları kaldırdı. Bu sayede geriye sadece metin dosyaları kaldı. Yani sistem sadece metin bazlı da olsa artık internete girebiliyordu.

1986 yılında üretilen cihazda 4 MB bellek kullanılırken işlemcisi de 8MHz MC68000 idi. Siyah beyaz ekranda çalışan cihazın ekran çözünürlüğü ise 512×384‘tü. Macintosh bugünün bilgisayarlarına kıyasla cihaz 200 bin kat daha yavaş çalışıyordu.