Her sene binlerce tatilciyi konuk eden, aktiviteleriyle unutulmaz anlar yaşatan bir tatil cennetidir.Marmara Denizi’nin ortasında, üzümleri ve şarabıyla ünlü küçük bir ada Avşa. Büyük kentlerden vapur seferlerinde sağlanan ulaşım kolaylığı nedeniyle kısa süreli tatiller için de ideal olan Avşa, popülerliğini her geçen gün arttırmaktadır.

Ada, tam bir kıyı turizmi cenneti pozisyonundadır. Tertemiz denizi ve eşsiz yapıdaki sahilleri ile sürekli olarak gelişme gösteren hizmetleriyle yüzbinlerce insanı ağırlamaktadır. Birçok farklı su sporlarına ev sahipliği yapan bölge coğrafi yapısı itibarıyla engebelidir. Bu sebeple bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri önemli etkinliklerdendir. Avşa, tatilcilere doğa ve su sporları, avcılık, sosyal aktiviteler gibi pek çok alternatif sunmaktadır.

Konaklama imkanları ise Konaklama alanında  7’den fazla büyük otel, yaklaşık 72 motel – apart motel ve 44 pansiyon avşa adası civarında  konaklama sektörüne hizmet vermektedir. Ayrıca iskele meydanında ido`nun bilet satış noktasıda vatandaşlara hizmetini sunmaktadır.

Hıristiyanların sürgün yeri olarak kullanıldığı düşünülen adada bir tane de manastır bulunuyor. Bizans dönemindeki kayıtlarda adanın ismine ‘Ofousia’ olarak rastlanıyor. Daha sonra bölgeye göç ettikleri düşünülen Rumlar ise adaya ‘Afissia’ adını vermişlerdir. Avşa ise bu adın Türkçeleştirilmiş halidir.

Avşa Adasına nasıl gidilir? Erdek’ten 18 mil mesafede bulunan adaya İstanbul’dan gemi ve deniz otobüsü ile, Erdek ve Tekirdağ’dan motorla ulaşım mümkündür.

İstanbul’a deniz otobüsüyle 2 saat 45 dakika mesafe uzaklıktadır. Erdek’ten ise gemiyle ortalama 2 saatte bölgeye gelinmektedir. Yaz aylarında İstanbul’dan günaşırı deniz otobüsü seferleri gerçekleştirilmekte olup, hafta sonları ek seferler de düzenlenmektedir. Tekirdağ – Avşa ve Şarköy – Avşa seferi yapan büyük motorlar iki saatte adaya varırlar.