Ayak sağlığınız çok önemli, çünkü tüm bir ömür boyunca sizi taşıyacak ayaklarınız  herhangi bir rahatsızlık yaşadığında, bu durum vücudunuzun diğer bölgelerini de etkiliyor. Bacak, kalça, sırt bölgeleriniz de, ayak sağlığınızdan etkileniyor. Öncelikle, rahat ve ortopedik ayakkabı seçimiyle, ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Topuklu ve sert ayakkabılar, sağlığınız üzerinde negatif bir etki yaratabiliyor. Bu sorunlardan başlıcası, halk arasında başparmak çıkıntısı olarak da bilinen rahatsızlık. Başparmak çıkıntısı nedir: Çoğunlukla düz tabanlarda görülen başparmak çıkıntısı, genetik yapınıza bağlı olarak nüksedebiliyor. başparmak çıkıntısı neden olur diye soracak olursanız ayaklarınızda görülen yüksek kavis gibi basma kusurları da, hastalığı tetikliyor. Sizin elinizde olan, değiştirme imkanınız bulunan en önemli etmen ise, giydiğiniz ayakkabılar. Doğru ve rahat ayakkabı seçimi, bu hastalığın ortaya çıkmasını engelleyebilir.

Deformite oluştuktan sonra, büyümesini ve ilerlemesini engelleyecek bir ortopedik cihaz bulunmamaktadır.     Başparmak çıkıntısı tedavisi: Gece makarası, halluks valgus gece ateli, başparmak çıkıntısı aparatları, parmak arası silikon, kişiye özel tabanlıklar gibi ürünler, ağrının giderilmesi ve deformitenin yavaşlatılması için kullanılmaktadır. Deformitenin düzeltilmesinin tek yolu, cerrahi müdahaledir. Başparmak çıkıntısı ameliyatı, estetik amaçla yapılmamalı, bir ağrı varsa yapılmalı. Ameliyat olmaksızın bu hastalıktan kurtulmanın bir yolu yoktur. Ameliyat sonrasında iki hafta dinlenmesi gereken hasta, altı ay sonra tamamen iyileşebilir.

Özellikle düz tabanların daha dikkat etmesi gereken bir rahatsızlık olan başparmak çıkıntısının ortaya çıkması, kullanışlı ve rahat ayakkabılarla önlenebilir. Ancak her şeye rağmen bu rahatsızlığı yaşadığınızda, bir hekime görünmeniz gerekir. Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi, ayak sağlığı üzerine odaklanan dinamik ekibiyle, sizleri bekliyor. Merkezin avantajı, ayak sağlığı konusunda derinlemesine bir bilgi ve tecrübeye sahip olması. Bu da, sıradan bir hastaneye oranla başarılı tedavi oranını yükseltiyor. Danışabileceğiniz, ayak sağlığı konusunda bilgi alabileceğiniz Fulya Ayak Cerrahisi ekibi, gerektiğinde cerrahi müdahale ile sizleri sağlığınıza kavuşturuyor. En iyisi, ayaklarınıza iyi bakmak, mümkün olduğunca topuklu ayakkabılardan ve sert ayakkabılardan uzak durmak, ancak herhangi bir rahatsızlık yaşadığınızda, Fulya ayak Cerrahisi Merkezi’nin güvenilir ekibinin size yol göstermesine izin  vermek. Unutmayın, sağlık bütünsel bir mesele ve mutlu bir hayat için, bütün vücudunuzun tıkır tıkır işlemesi gerekiyor.