Son yıllarda yıldızı parlayan diyet ürünlerinden bir tanesi chia tohumu setidir. İşyerinde, çarşıda pazarda sürekli olarak ismini duyduğumuz chia seti, bir çok diyetisyen tarafından da diyet listelerinin vazgeçilmez  bir besin kaynağı olmuş durumdadır. Bizlerde bu konuyu ele alıp, chia tohumu seti hakkında güzel bir yazı derledik.

Chia tohumu nedir?

Öncelikle chia tohumu nedir? Bundan başlayalım. Türkçe telaffuzu ile çiya tohumu, Arjantin, Bolivya, Meksika gibi ülkelerde yetişir. Besin değeri açısından son derece zengin içerikli bir besin kaynağıdır. Ayrıca çok sayıda mineral ve bol miktarda lif kaynağıdır. Hatta içerdiği besinler ve mineraller hakkında da uzunca bir yazı kaleme alabiliriz. Biraz geç olsada ülkemizde de son yıllarda sıkça kullanılmakta. Çiya tohumu çok yönlü kullanıma sahip bir besin kaynağıdır. Çiya tohumunu pişirerek yada pişirmeden, diğer gıdaların üzerine ekleyerek kullanabilriz.

Chia tohumunun kullanımı

Chia tohumu kullanımı akıllarda soru işareti olsa da oldukça basit kullanımlarla tüketebiliriz. Yukarıda da söylediğimiz gibi chia tohumunu pişirmeden de kullanıbiliriz. Chia tohumunun pişirmeden en yaygın kullanımı ise salatalara eklemektir. Yine aynı şekilde bir kase yoğurdun üzerine ekleyerek de tüketebilirsiniz. Chia tohumunu ayrıca puding ve tatlılarda farklı bir çeşit olarak kullanabilirsiniz. Hem bu çeşit sayesinde bir çok mineral ve besinden de istifade etmiş olursunuz. Sağlıklı bir yaşam adına kilometre taşlarınızdan birini daha koymuş olursunuz. Bu bilginin üzerine şunuda hatırlatalım ki aztec diyeti denilen son zamanların moda diyeti de yine chia tohumu ile yapılan bir diyettir.

Chia seti sipariş vermek için yandaki linke tıklayınız. http://www.chiaseti.net/siparis-ver

Chia tohumuna nasıl ulaşırız

Ülkemizde chia set adı altında chia tohumuna ulaşmak mümkündür. Bu setin içeriğine gelecek olursak; chia shake(chia tozu), chia tea(chia çayı) ve chia tohumu olmak üzere üç üründen oluşmaktadır.