Özellikle 2 yaşından sonra çocukların diş gelişimini teşvik etmek ve diş sağlığını korumak için çocukların ağız bakımının yapılması önem taşımaktadır. Aksi takdirde oluşacak çürükler sadece dişlerde estetik anlamda bozulmalar değil ciddi sağlık problemlerine de neden olabilmektedir. Kalp ve dolaşım hastalıklarından bazılarının diş çürüklerinden kaynaklandığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle çocuklara küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı mutlaka kazandırılmalıdır. Ancak bu eylem sağlıklı ürünlerle yapılmalıdır. Piyasada bulunan diş macunlarının içerdikleri kimyasallardan dolayı ne kadar zararlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bu kez kendin yap bölümümüzden sizlere çocuklar için sağlıklı diş macunu tarifiyle karşınızdayız.

Doğal ve evde kolaylıkla yapacağınız diş macunu tarifi ile çocuklarınızın diş sağlığını korurken zararlı kimyasallara da uğramasından koruyabilirsiniz. Ayrıca macunun yapımında kullanılan hindistan cevizi yağı hem antifungal hem de antibakteriyel özelliğinden dolayı diş sağlığını koruyacaktır. Sadece içinde florür olmadığından dolayı diş etlerinde fazla koruma sağlamaz. Bu nedenle ilk dönemlerde alıştırma için kullanılması önerilmektedir.

Malzemeler:

  • 4 yemek kaşığı kadar karbonat da denilen yemek sodası
  • 4 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

Öncelikle blendıra hindistan cevizi yağını daha sonra da karbonatı ekleyip, pürüzsüz bir kıvam elde edilene kadar karıştırın. Ardından elde ettiğiniz macunu küçük cam bir kavonoza koyup çocuklarınızın dişlerini fırçalamak için günde en az 2 kez kullanın.