Bebeğinizi kucağınıza alacağınız ilk günden başlayarak ona görsel ve işitsel olarak yavaş yavaş kendi dünyanızı anlatın.Bebekler altıncı aydan başlamak üzere kendi isimlerini tanımalarını sağlayın, babası ve ailenin diğer üyelerini bebek anlamasa bile görsel olarak hatırlayacaktır.

Ailenin diğer üyelerini isimlerini onlara söyleyin ellerinizle onları işaret edin. Babası ile iletişimini yüksek tutun. Altıncı aydan itibaren konuşma becerisi başlar ve altıncı yaşa kadar dil gelişimi devam eder. Çocuğun dil gelişimi sosyalleşmesi ve kendini bir birey olarak yetiştirmesi için aile, okul, çevre oldukça önemlidir.

Çocuklarda konuşma becerisini engelleyen bazı faktörler vardır bunlara dikkat etmek lazım bu faktörleri ortadan kaldırsak çocuğumuz konuşma becerisini sağlıklı bir şeklide tamamlar.

Anne ve baba faktörü, her anne ve baba çocuğun dil gelişiminde ilk faktördür. Onunla zaman geçirin onunla konuşun resimlerle nesneleri, sayıları, hayvanları, aile bireylerin tanıtın. Anlatırken ondan da tekrar etmesini isteyin, hikaye okuyun hikayenin en heyecanlı yerinde bundan sonra ne olur diye ona sorun hayal dünyasına inmeye çalışın kendini anlatmasını isteyin ilerde ne olmak istediğin ne yapmak istediğini

Çevresel faktörler, arkadaş ortamı, aile ortamını sağlayın ,ona arkadaşlarıyla zaman fırsatı sunun, arada babaannesine bırakın, büyükbabasına götürün onlarla iletişimde olmasını sağlayın.

TV başında ve bilgisayar oyunlarıyla zaman geçirmesine izin vermeyin TV ve bilgisayar konuşma becerilerini azaltmakta çocuğun sosyalleş memesini kısıtlayan en büyük nedendir.

Genetik özeliklerde konuşma becerisinde sorunlar oluşturabilmektedir, uzman yardım ve ailenin desteğiyle çocuğun bu durumu aşmasına yardımcı olun.