DotA 2 (Defence of the Ancients 2) Valve tarafından dağıtımı yapılan (Steam üzerinden) ve IceFrog tarafından geliştirilen RTS (Gerçek zamanlı strateji), devam oyunudur. Oyunun orjinali “Eul” tarafından 2003’te World of Warcraft haritası olarak çıkarılmıştır. Geliştirilmesi/Güncellenmesi Warcraft III: Frozen Throne üzerinden yapılmıştır. Oyun MOBA(Çevrimiçi çokoyunculu savaş arenası) türünün ilk örneğidir. Oyun henüz çıkmamış olmasına rağmen Valve oyun için 2 kere 1 MilyonUSD’lik turnuva düzenlenmiş ve 3.’sü için hazırlıklara başlamıştır. Oyunun 2013 Yazının sonunda (International 3 sonrası) duyrulacağı beklenirken, oyun 9 Temmuz 2013 tarihinde çıkmıştır.

dota 2 33 dota 2pudge dota 2 111 dota 2 222 dota 2 hunter dota 2 razor dota 2111 dota 2 zeus

 

Oyun

9 Temmuz 2013 tarihinde çıkan Dota 2, oynaması ücretsiz bir oyundur ve Steam üzerinden oynanır.

Kahramanlar

Kahraman, oyun içerisinde oyuncu tarafından yönetilen karakterlere verilen isimdir. Tüm kahramanlar GüçÇeviklik ve Zeka olmak üzere 3 özelliğe sahiptir. Kahramanın sınıfını belirleyen bu üç özellikten hangisini ana özellik olarak kullandığıdır.

Güç

Güç özelliği kahramanlara HP ve HP yenileme kazandırır. Arttırılan her Güç puanı kahramana +19 HP ve saniyede 0.03 HP yenileme sağlar. Ana özelliği Güç olan kahramanlar diğer kahramanlara oranla daha fazla HP puanına sahiptir ve her bir güç puanı için 1 temel hasar kazanır. Bu nedenle öncü ve tank rollerini üstlenirler. Güç kahramanları Huskar, Wisp ve Dragon Knight (Yalnızca Elder Dragon yeteneğini kullanırken) hariç yakın dövüş silahları kullanır.

Kahramanlar
Earthshaker Axe
Sven Pudge
Tiny Sand King
Kunkka Slardar
Beastmaster Tidehunter
Dragon Knight Skeleton King
Clockwerk Lifestealer
Omniknight Night Stalker
Huskar Doom Bringer
Alchemist Spirit Breaker
Brewmaster Lycanthrope
Treant Protector Chaos Knight
Io Undying
Centaur Warrunner Magnus
Timbersaw Tusk
Bristleback Elder Titan
Abaddon

Çeviklik

Çeviklik özelliği kahramanlara zırh ve saldırı hızı kazandırır. Arttırılan her çeviklik puanı kahramana +1 saldırı hızı ve 0.14 zırh sağlar. Ana özelliği çeviklik olan kahramanlar çeviklik puanını yükselttikçe saldırılarda daha fazla hasar verirler. Çeviklik kahramanlarının saldırı hızları yüksek olduğu için ani saldırılarda etkilidirler.

Kahramanlar
Anti-Mage Bloodseeker
Drow Ranger Shadow Fiend
Juggernaut Razor
Mirana Venomancer
Morphling Faceless Void
Vengeful Spirit Clinkz
Riki Viper
Sniper Broodmother
Templar Assassin Slark
Bounty Hunter Weaver
Ursa Spectre
Lone Druid Meepo
Luna Nyx Assassin
Gyrocopter Phantom Assassin
Naga Siren Troll Warlord
Medusa

Zeka

Zeka özelliği kahramanlara mana ve mana yenileme kazandırır. Arttırılan her zeka puanı kahramana +13 mana ve saniyede +0.04 mana yenileme sağlar. Zeka kahramanları destek veya ani saldırı rolleri için uygundur. Dark Seer ve Ogre Magi hariç menzilli silahlar kullanırlar.

Kahramanlar
Crystal Maiden Lich
Puck Lion
Storm Spirit Witch Doctor
Windrunner Enigma
Zeus Necrolyte
Lina Warlock
Shadow Shaman Queen of Pain
Enchantress Death Prophet
Nature’s Prophet Pugna
Tinker Dazzle
Jakiro Leshrac
Chen Dark Seer
Silencer Batrider
Ogre Magi Ancient Apparition
Rubick Invoker
Disruptor Outworld Destroyer
Keeper of the Light Bane
Visage Shadow Demon
Skywrath Mage

dota 2222222 dota 2

Güç

Kahramanlar
Legion Commander Abyssal Underlord
Phoneix
Earth Spirit

Çeviklik

Kahramanlar
Ember Spirit Soul Keeper
Arc Warden

Zeka

Kahramanlar
Goblin Techies Winder Wyvern
Orcale

Eşyalar ve Mekanik

Eşyalar ve Eşya Türleri

Eşyalar Dota 2‘de seçilen kahramanın özelliklerini (Güç, Çeviklik, Zeka, Hasar, Sağlık ve Mana) geliştirmek ve arttırmak için kullanılır. Eşyalar kahraman üzerindeki 6 birimlik bir çantada saklanır.

Sarf Malzemeleri

Kullanılabilir yada tüketilebilir eşyalar sınırlı sayıdadır. Bottle (Şişe) haricindeki eşyalar tekrar doldurulamadığı için bittiği anda çantadan silinir. Aynı zamanda Smoke of Decit kurallı görünmezlik, Dust of Appearance ise görünmezliği bozma sağlar.

Eşyalar
Clarity Tango Healing Slave Smoke of Deceit
Town Portal Scroll Dust of Appearance Hayvan Kurye Uçan Kurye
Observer Ward Sentry Ward Bottle

Özellik Eşyaları

Özellik eşyaları güç, çeviklik, zeka gibi temel özellikleri ya da can, mana, hasar gibi yan özellikleri geliştirmeye yarar. Kullanımı satılmadığı sürece oyun sonuna kadar devam eder.

Eşyalar
Iron Branch Gauntlets of Strength Slippers of Agility Mantle of Intelligence
Circlet Belt of Strength Band of Elvenskin Robe of the Magi
Ultimate Orb Ogre Club Blade of Alacrity Staff of Wizardry

Teçhizat

Donanımlar % ile hasar, hasar ve zırh veren eşyalardır. Kullanımı ise özellik eşyaları gibi sayılmadığı sürece oyun sonuna kadar devam eder. 

Eşyalar
Ring of Protection Quelling Blade Stout Shield Blades of Attack
Chainmail Quarterstaff Helm of Iron Will Broad Sword
Platemail Claymore Javelin Mithril Hammer

Büyü Eşyaları

Büyü eşyalarının Can ve Mana yenilenmesi, % ile Can ve Mana yenilenmesi, savuşturma, Can ve Mana doldurma gibi özellikleri vardır. Aynı zamanda Blink Dagger mesafeli işınlanma, Morbid Mask can çalma, Boots of Speed hareket hızı sağlar. 

Eşyalar
Magic Stick Sage’s Mask Ring of Regen Boots of Speed
Gloves of Haste Cloak Gem of True Sight Morbid Mask
Ghost Scepter Shadow Amulet Talisman of Evasion Blink Dagger

Dükkan

Dota 2’de 3 çeşit dükkan türü vardır. Bunlar normal, gizli ve yan dükkandır. Normal dükkanda eşyaların tamamına yakını bulunur. Ancak burada bulunmayan eşyalardan bazıları yan dükkanda; yan dükkanda bulunmayan eşyalardan bazıları ise gizli dükkanda bulunur. Bazı eşyalar tam gizli dükkan gerektirirken (örneğin Bloodstone), bazıları yarı gizli dükkan yarı normal dükkan, bazılarıda tamamen normal dükkan gerektirir.

Gizli Dükkan Eşyaları

Gizli dükkan eşyaları zehirleme, yüksek miktarda can ve mana yenilenmesi, yüksek miktarda %’li can ve mana yenilenmesi ve ayrıca çok yüksek miktarda özellik (Güç, Çeviklik ve Zeka) sağlar. Aynı zamanda Hyperstone yüksek miktarda saldırı hızı verir.

Eşyalar
Orb of Venom Ring of Health Void Stone Energy Booster
Vitality Booster Point Booster Hyperstone Demon Edge
Mystic Staff Reaver Eaglesong Sacred Relic

Kahraman Seçimi

Serbest Seçim

Oyunda kahraman seçimi başladıktan sonra, oyunculara kahraman havuzunda engelleme olmadan seçim yapma imkanı tanınır. Bir oyuncunun aldığı kahramanı başka bir oyuncu alamaz.

Tek Çekiliş

Oyunda kahraman seçimi başladıktan sonra, oyunculara kahraman havuzundan rastgele 1 güç, 1 çeviklik ve 1 zeka kahramanı sunulur. Bir oyuncuya gelen 3’lü, başka bir oynuncuya gelmez.

Kaptan Modu

Oyunda kahraman seçimi başladıktan sonra, takımların (Eğer belli bir takım değişikliği yoksa Rediant ve Dire) belirli bir sırayla seçim ve engelleme yapılması sağlanır.

Ban

Kaptan modunda 5 adet ban (engelleme) vardır. Engellenen bir kahramanın karşı takım tarafından alınması ya da tekrar banlanması engellenmiş olur.

Pick

Kaptan modunda 5 adet pick (her oyuncu için 1 adet) vardır. Picklenen bir kahramanın o takımdaki bir oyuncu tarafından oynanması sağlanır. Aynı zamanda picklenmiş bir kahraman bir daha banlanamaz ya da tekrar picklenemez.

Rastgele Çekiliş

Oyunda kahraman seçimi başladıktan sonra, oyunculara belirli bir sırayla seçim yapabilecekleri 22 kahramanlık bir havuz sunulur.

Az Oynanan

Oyunda kahraman seçimi başladıktan sonra, oyuncuların diğerlerine göre ((bireysel)daha çok oynanan kahramanlar) az oynadıkları 40 kahraman sunulur.

Tümü Rastgele

Oyunda kahraman seçimi olmaz. Sadece seçim ekranına gelindiğinde herkese rastgele bir kahraman verilir. Fakat burada 2 küçük ayrıntı vardır. 1. ayrıntı: kahraman yeniden seçilire, verilecek kahraman yeniden rastgele olur ve 100 altın eksik başlama kuralı devam eder. Diğer bir husus ise, rastgele olmasına rağmen kimse fazladan 250 altın almaz.

Ters Kaptan Modu

Bu mod sadece Özel Lobilerde vardır. Sistemi basittir: Rediant takımının kaptanı Dire’nin picklerini ve banlarını, Dire’nin kaptanı Rediant’ın picklerini ve banlarını seçer.

Sadece Orta

Bu mod sadece Özel Lobilerde vardır. Creepler sadece orta kulvarda doğar ve herkes önceden seçilmiş bir kahramanı tekrar seçebilir.

Kurye

Kurye, oyundaki eşya taşıyıcıya verilen isimdir. Siz dükkanlardan uzaktayken; size zula adı verilen bölmedeki eşyalarınızı getirmeye yarar (siz çağırmadıkça gelmez). Kuryeler 2 çeşittir; normal kurye ve uçan kurye. Normal kurye yollarda yavaş bir şekilde hareket ederken, uçan kurye ise doğal engellere takılmadan hızlı hareket eder (Uçan kuryenin hızlandırma yeteneği vardır)

Mekanik

Dota 2 de oyun, belli kurallar çerçevesinde başka bir değişle belli bir düzene göre hareket eder.

Yaratıklar ve Orman

Yaratıklar(Creep), oyunun başından sonuna kadar belli aralıklarla (30 saniye) dalga halinde spawn olurlar. 3 dakika boyunca sadece 3 yakın dövüşçü canavar ve 1 uzak dövüşçü canavar spawn olurken, 3. dakikadan sonra kuşatma yaratığı spawn olmaya başlar. Her 70. dalgada 1 creep eklenir (45:30’da 1 uzak dövüşçü, 48:30’da 1 kuşatma yaratığı). Her 7 dakika 30 saniyede Normal Yaratıklar 10 can ve 1 hasar, Süper Yaratıklar 19 can ve 2 hasar kazanırken; Mega Yaratıklar can ve hasar kazanmaz. Normal Yaratıklar 38 – 48 altın ve 62 tecrübe puanı; Süper Yaratıklar 18 – 26 altın ve 25 tecrübe puanı, Mega Yaratıklar 18 – 26 altın ve 25 tecrübe puanı verir. Bunun yanında bir de uzak dövüşçü yaratıklar vardır ki bunlarda ise Uzak Dövüş Yaratığı 10 can ve 2 hasar, Süper Uzak Dövüş Yaratığı 18 can ve 3 hasar kazanırken; Mega Uzak Dövüş Yaratığı can ve hasar kazanamaz. Ganimetleri ise sırasıyla 38 – 48 altın ve 41 tecrübe, 18 – 26 altın ve 25 tecrübe, 18 – 26 altın 25 tecrübedir.

Son Vuruş ve Reddetme
Son Vuruş

Son Vuruş hareketi, yaratığın üzeride yüklü olan ganimetin (altın) alınmasını sağlar (Yaratık öldürülürse gerçekleşir). Eğer hiç kimse Son Vuruşu yapamaz; fakat karşı taraf reddetme yapmadan Yaratıklar bu yaratğı öldürürse, altın alınmadan tecrübe puanı alınmış olur.

Reddetme

Karşı taraf Son Vuruşu yapmadan Reddetme hareketi yapılırsa karşı tarafın hem altın hemde bir miktar tecrübe alması engellenir. Reddetmeler, reddeden tarafa sadece oyun için tecrübe farkı ve altın farkı sağlar.

Orman

Ormanlar Rediant ve Dire tarafında bulunmak üzere 2 tanedir. Her ormanda yollar ve 5 tanesi normal, 1 tanesi ancient olmak üzere 6 yaratık kampı vardır. Kamplarda belli bir yaratık havuzundan değişik yaratıklar spawn olur.

Kuleler ve Harita

Harita

Dota haritası basitçe: Rediant takımının Base’inden ayırlan 3 kulvarın Dire takımın Base’inden ayrılan 3 kulvarla birleşimi şeklinde anlatılabilir. Bu kulvarlar üst kulvar (Top Lane), orta kulvar (Mid Lane) ve alt kulvar (Bottom Lane) olarak adlandırılır. Rediant takımı için üst kulvar (Top Lane) zor kulvar (Hard Lane (Bu kulvarda Yaratıklar Rediant takımının kulesine uzak kalırlar)) alt kulvar ise Kolay Kulvar (Easy Lane (Bu kulvardada Hard Lane’nin tam tersi olarak yaratıklar kuleye yakın kalırlar.)).

Kuleler

Dota’da kuleler her kulvarda 2 tane bulunur. Bu kuleler 1. Seviye Kule ve 2. Seviye Kule şeklinde adlandırılır. 1. Seviye Kule yıkılmadan 2. Seviye Kule, 2. Seviye Kule yıkılmadan 3. Seviye Kule (Bu basede; barakaların ve basenin korunması ile görevli olan kuledir.) ve 3. Seviye kule yıkılmadan Barakalar ve Ancient önündeki kulelerin hasar almama özelliği engellenemez. 1. Seviye Kulenin 1300 sağlığı 100 – 120 hasarı 20 zırhı 1 saniye saldırı süresi ve 264 altın ganimeti, 2. Seviye Kulenin 1600 sağlığı 120 – 140 hasarı 20 zırhı 0.95 saniye saldırı süresi ve 312 altın ganimeti, 3. Seviye Kulenin 1600 sağlığı 122-182 hasarı 25 zırhı 0.95 saniye saldırı süresi 358 altın ganimeti, 4. Seviye Kulenin başka bir değişle Ancient önü kulesinin 1600 sağluğu 122 – 182 hasarı 30 zırhı 0.95 saniye saldırı süresi ve 405 altın ganimeti bulunmaktadır.

Barakalar

Dota’da her takımın 3 takım barakası vardır. Bu barakaların yıkılabilmesi için sırasıyla 1, 2 ve 3. Seviye Kulelerin yıkılmış olması gerekir. Barkanın yıkılmış olduğu kulvarda bir sonraki dalgada Süper Yaratık spawn olmaya başlarken, diğer kulvarlarda bir değişme olmaz. 2 takım baraka yıkılmışsa barakaların yıkıldığı kulvarlarda bir sonraki dalgada Süper Yaratık spawn olmaya başkar ve diğer kulvarda normal yaratkılar spawn olmaya devam eder. Eğer 3 takım barakada yıkılmışsa, Süper Yaratıkların bir üst seviyesi olan Mega Yaratıklar 3 kulvardada bir sonraki dalgada spawn olmaya başlar.

Seviyeler ve Yetenekler

Dota’da her bir seviye, özellik (örn. Güç) dışında kişiye bir de yetenek puanı kazandırır. Bu yetenek puanları ile Yetenekler geliştirilebilir/açılabilir. Fakat hiçbir yeteneğe üst üste 2 kere puan verilemez. Ultimateler için ise 6/11/16. Seviyeler gereklidir (Örneğin bir oyuncu 16. seviyeye kadar hiç Ultimate yeteneğnie vermemişse; 16. Seviyeye ulaştığında Ultimate yeteneğine ard arda 3 puan verebilir). Bütün yetenekler tamamlandığında (tamamlanmamış olsa bile) 10 yetenek puanı stat puanı (Bu özellikleri ve hasarı arttırır.) olarak verilebilir.

Betadan Çıkış

Oyun 10 Temmuz 2013’de 2 yıldır bulunduğu beta konumundan çıktı. Bundan sonra oyunculara oyunu sıralı indirme hakkı verilecek. Bununu için oyuncuların oyun için indirme sırasına girmesi gerekecek. 

dota 21112 dota 21122 dota 211111 dota 211122