E-Devlet ile Resmi İşlemler Artık Daha Kolay

Modern dünyamızda teknolojinin günlük yaşam içerisinde çok daha etkin bir şekilde yer almaya başlaması ile birlikte günümüzde artık dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de resmi hizmetlerde internet en etkin şekilde kullanılmaya başlanmıştır. İnternetin çok etkin bir şekilde insanların yaşamları içerisinde yer alması ile birlikte başlayan resmi işlemlerin internet entegrasyonu günümüzde oldukça geniş bir kapsama ulaştı. Bu sayede de vatandaşlar artık devlet kurumları ile ilgili olan işlemlerini yapabilme konusunda büyük bir avantaja sahip olabilmektedir.

 

İnternet üzerinde yer almakta olan e-devlet sistemi bu konuda insanların resmi işlemlerini yapabilmeleri konusunda en büyük yardımcısıdır. Bu sistem üzerinde yer alan devlet kurumu online hizmet sistemleri sayesinde gün içerisinde artık resmi işlemler kolay bir şekilde yapılabiliyor. İnternette bulunan bu sistem direkt olarak devlet tarafından hizmete sunulması sayesinde yapılan işlemler doğrudan kurum binalarında olduğu gibi ana veritabanı üzerinde yapılıyor.

 

Böylelikle e-devlet kapısı üzerinde gerçekleştirilmekte olan her işlem anında sistem üzerinde güncellenmektedir. İnternette yer alan ve devletin sanal kapısı olarak nitelendirilmekte olan bu sistem üzerinden devlet kurumları ile ilgili olan resmi işlemlerin yapılabilmesi için sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Vatandaşların tüm resmi şahsi bilgilerinin yer almakta olduğu ve bu konuda gerekli olan işlemlerini yapabilme olanağına sahip olduğu bu sanal devlet kapısı sisteminde güvenlikte bu gibi nedenler dolayısı ile en yüksek seviyededir.

 

Bu neden dolayısı ile de günümüzde sistemin sunduğu kolay işlem yapabilme imkanlarından yararlanabilmek için e-devlet girişi sayfasından sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Bu giriş işlemi sırasında e-devlet şifresi, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da mobil imza giriş yöntemlerinden birisinin kesinlikle kullanılması gerekmektedir.

 

Bu sisteme giriş sırasında en çok tercih edilen giriş yöntemi olan e-devlet şifresi ile giriş işlemi için vatandaşların şifre almaları gerekmektedir. Bu şifre ise herhangi bir PTT şubesinden kolay bir şekilde alınabilmektedir. PTT şubesinden bu şifrenin alınabilmesi için vatandaşların kimlik ibrazında bulunması ve 2 TL gibi çok cüzi bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bir kere alınan bu şifre daha sonra kişisel isteğe göre değiştirilebilmektedir