Ev dekorasyonu, yaşam kalitemizin artmasını sağlayan önemli arçlardan bir tanesidir. Ev dekorasyonu yaparak hem yaşam alanlarımızı estetik bir görünüme kavuşturabilir hem de günlük hayatın stresinden arınmak için evimizde geçirdiğimiz vakitlerin verimliliğini arttırabiliriz.
Ev dekorasyonu yapmak çoğu kişi tarafından yüksek maliyetli ve uzun dönemli bir iş olarak düşünülmektedir. Çoğu kişide var olan bu algının temel sebebi ev dekorasyonu yapmanın mobilyaların değiştirilmesi ve evin yeniden yapılandırılması olarak algılanmasıdır. Aslında ev dekorasyonu oldukça düşük maliyetlerle ve evinizde bulunan mobilya ve eşyalara yeni bir görünüm kazandırılmasıyla yapılabilmektedir.
Ev dekorasyonu yapmak için öncelikli olarak evi bölümlere ayırmanız ve bu bölümleri kullanım sıklıklarına göre göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu ayrıma göre yapacağınız değişiklikler evin işlevselliğini arttırmanın yanında hayatınızı kolaylaştırmanıza da yardımcı olacaktır. Dekorasyona başlamadan önce evde yaşayan bireylere yönelik planlamalar yapılması oldukça önemlidir. Örneğin; evin en sık kullanılan alanlarından bir tanesi olan salon ve oturma odaları dekore edilirken evde yaşayan birey sayısı ve yaş aralıkları temel alınmalıdır. Çünkü çocuklu ailelerin veya kalabalık yaşayan ailelerin ile daha az sayıda bireyin yaşadığı bireylerin salon ve oturma odası dekorasyonları birbirinden farklı olacaktır. Kalabalık ailelerden örnek verecek olursak, karmaşık görünmeyecek mobilyalara yer verilmesi ve patchwork halı modeller gibi işlevselliği ön planda olan ürünlerden yardım alınması doğru bir seçim olacaktır. Bu sayede salonda geçirilen süre içinde etkin bir dinlenme ortamı oluşturabilir, gözünüzü ve zihninizi yoracak bir ortamdan uzaklaşabilirsiniz.
Ev dekorasyonu yaparken dekorasyon sitelerinde veya dergilerinde bulunan dekorasyon örneklerinden faydalanabilir, bu örneklerden beğendiğiniz kısımları evlerinize adapte edebilirsiniz. Dekorasyon sürecinde küçük değişikliklerin büyük etki yaratabileceğini unutmamanız dekorasyon sürecinde masrafınızı bir hayli düşürecektir. Örneğin; mobilyalarınızın bulundukları oda içerisinde çok sönük kaldığını düşünüyorsanız; odanız için seçeceğiniz bir patchwork halı veya desenli bir perde odanının tüm havasını değiştirecektir. Burada önemli olan nokta oda içerisinde bulunan mobilya ve eşyaların birbiriyle uyum içerisinde olmasıdır. Tüm eşyaların desenli olması veya odada bulunan tüm mobilyların gösterişli olması odanının göz yorucu bir görünümü olmasına neden olacaktır.