Far Cry 4, Ubisoft tarafından geliştirilen ve aynı zamanda Ubisoft tarafından ise yayımcılığı yapılacak olan video oyunu olarak oyun dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Oyun, Himalayalar’da bulunan Kyrat adlı hayali bir ülkede, kendisini kral ilan eden despot bir adama karşı verilen mücadeleyi konu alacak. Ajay Ghale, annesinin son arzusunu yerine getirmek için Kyrat’a gider ve burada kendini, diktatör Pagan Min’in baskıcı yönetimine karşı verilen sivil savaşın tam ortasında bulur.

Ubisoft Montreal tarafından hazırlanan açık dünya FPS oyunu Far Cry 4 hakkında herşey... Modifiye edilmiş Dunia 2 oyun motoruyla tasarlananFar Cry 4,  görsel bir şölen sunmaya devam ediyor. Bunun yanısıra hem senaryo anlamında hem de çoklu oyunculu alternatifler sunarak oyunculara keyifli saatler geçirmeyi sunuyor. Her geçen gün Far Cry 4 için yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Oyunun yaratıcı yöneticisi olan Alex Hutchinson, Twitter’da paylaştığı mesajında, oyundaki senaryo modu ve yan görevler dahil her şeyi yaparsak 35 saatlik bir oyun süresiyle karşılaşacağımızı bildirdi. Anlayacağınız, bir FPS oyunu olarak Far Cry’ın gayet doyurucu bir oynanış ömrü var.

Öte yandan Alex Hutchinson, oyunun multiplayer modları hakkında daha fazla bilginin ve oyunun PC sistem gereksinimlerinin de yakın bir zamanda açıklanacağını duyurdu.

Far Cry 4’ün yönetmenlerinden olan Alex Hutchinson, yeni oyunları hakkında bir çok yeni bilgiyi paylaştı. Game Informer’a röportaj veren Alex Hutchinson’ın röportajından ayıkladığımız bilgilere aşağıdan göz atabilirsiniz.

 

 1. Far Cry 4’ün harita büyüklüğü Far Cry 3’ün haritasına yakın bir boyutta olacak. Tabii Far Cry 4 daha dağlık bir bölgede geçtiği için harita oldukça büyük görünecek.
 2. Far Cry’ın arkasındaki ekip, oyunun yerliliğini bozmayacak bir proje üzerinde çalışıyormuş. Yani Far Cry serisinde yeni bir Blood Dragon bekleyemeyiz.
 3.  Alex Hutchinson, mod yapımcılarına oldukça sıcak bir tavırla bakıyor. Yani Far Cry 4’ün PC sürümünde mod desteği görebileceğiz fakat bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yok.
 4. Far Cry 4’te köpek balıkları bulunmayacakmış fakat bal arıları ve saldırgan balıklar olacakmış.
 5. Oyundaki bazı yüksek bölgelerde hava faktörü devreye girecekmiş. O tür bölgelere gidebilmek için oksijen tüpüne ihtiyaç duyabilecekmişiz.
 6. Oyundaki bazı bölgelerde çığ tehlikeleri de olabilecekmiş fakat bu çığları kendi yarattığımız sesler ile harekete geçiremeyeceğiz. Bu çığ olayları tamamen planlanan şeylere bağlı olacak.
 7. Oyuncular Far Cry 4’ün PS4 ve PS3 sürümlerini aldıklarında Keys to Kyrat isimli 10 adet bilet kazanacaklarmış. Bu biletleri arkadaşlarımıza verebileceğiz ve bu biletler ile arkadaşlarımız Far Cry 4’ün sınırlandırılmış bir sürümünü oynayabileceklermiş.
 8. Far Cry 4’te yerli (Local) co-op modu bulunmayacakmış.
 9. Far Cry 4’te çoklu oyuncu moduna dayalı co-op bulunacakmış. Ayrıca Far Cry ekibi Far Cry 3’ün çoklu oyuncu modunun başarısız olduğunun farkında. Yani Far Cry 3 benzeri bir çoklu oyuncu modu ile karşılaşmayacağız.
 10. Oyundaki kanat takımını (Wingsuit) senaryonun başlarında açabilecekmişiz.
 11. Oyundaki bazı sinematiklerde, oyuncunun bazı aksiyonlara girmesine izin verilmiş fakat bu olaylar tamamen gizli tutulmuş. Yani sinematik sırasında o an aksiyona girip, giremeyeceğimiz bize söylenmiyor. Ayrıca Far Cry 4’te Quick Time Event özelliği bulunmayacakmış.
 12. Araba sürerken diğer arabaların camından içeri bomba atabilecekmişiz.
 13. Oyundaki ateş sıçlaraması değiştirilmemiş. Eski oyunlardaki gibi sıçramaya devam ediyormuş.
 14. Oyunda tezekleri ilginç yollar ile kullanabilecekmişiz. Bunlara ok yapma da dahil edilmiş.
 15. Oyun esnasında kullanıcı ara yüzünü, tecrübe puanı barı gibi herşeyi kapatabilecekmişiz. Bu özelliğin koyulma sebebi ise Playstation 4’ün Share özelliğini daha rahat kullanabilmemiz olarak açıklandı.
 16. Far Cry 4’te bir çok son bulunabilecek ve bu sonlar Far Cry 4’deki “Kötü son için X’e bas, iyi son için O’ya bas” şeklinde olmayacakmış.
 17. Oyun içerisinde farklı gruplar içerisine girebileceğiz ve bu girdiğimiz gruplar oyundaki karakterlerle olan ilişkimizi hatta oyunun sonunu bile etkileyebilecekmiş.

PC, PS3, PS4, X360 ve XONE platformları için hazırlanan Far Cry 4, 18 Kasım tarihinde raflarda olacak.