geceyarısından önce geceyarısından önce1 geceyarısından önce2

Before Sunrise ve Before Sunset filmlerinin ardından yönetmen Richard Linklater ile oyuncular Ethan Hawke ve Julie Delpy’i tekrar bir araya getiren serinin 3. devam filmi Before Midnight, Jesse’nin evli olduğu eşinden boşanıp büyük aşkı Celine’le evlenmelerinin ardından yaşananları anlatıyor. Aradan geçen 9 yılın ardından iki çocukları olan ikilinin gelecekleri Before Midnight ile şekillenecek… Tıpkı önceki film gibi senaryo Linklater, Hawke ve Delpy ortaklığının ürünü. Film 2013 Sundance Film Festivali’nin de öne çıkan yapımları arasında.

Özet & detaylar

Paris’teki ikinci buluşmanın ardından Jesse ve Celine bir kez daha vedalaşıp kendi yollarına devam eder. İlk buluşmanın ardından geçen uzun yılların ardından tekrar, bu kez Yunanistan’da karşılaştığımız ikili, bu süreçte bir yığın değişim yaşamış, çeşitli sürprizlerin yaşanacağı bir hayata doğru yelken açmıştır. Tüm sorunlara ve değişikliklere rağmen, değişmeyen tek şey ise birbirlerine duydukları naif aşktır. Yunanistan’da geçirdikleri bir tatil günü, geçmişlerini muhakeme edip ilişkilerini masaya yatırdıkları içten bir sohbete tanık olacaktır.
Before Sunrise ve Before Sunset filmlerinin ardından yönetmen Richard Linklater ile oyuncular Ethan Hawke ve Julie Delpy’i tekrar bir araya geliyor ve Before Midnight ile birlikte seriye son nokta koyuluyor. Filmin senaryosu önceki filmde olduğu gibi Linklater, Hawke ve Delpy ortaklığının ürünü.

19 Temmuz 2013

2013 – ABD

Dram

109 Dak.

Richard Linklater

Ethan Hawke ,  Julie Delpy ,  Seamus Davey-Fitzpatrick ,  Jennifer Prior ,  Yota Argyropoulou

Ethan Hawke ,  Julie Delpy

Richard Linklater ,  Christos V. Konstantakopoulos

Eleştri

Aynı yönetmenin aynı oyuncularla el ele verip bir yola daldığı, dokuz yıllık aralarla bir ilişkinin bir roman gibi giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini incelediği, bir psikiyatr gibi bizimle konuştuğu, iniş çıkışlarıyla içimize işlediği bir üçlemenin son ayağına gelmiş gibiyiz Before Midnight / Geceyarısından Önce’yle…

İlk iki filmi yani Before Sunrise ve Before Sunset’i izleyenler bilir, ortak özellikleri diyaloglarla ilerlemesi, bilhassa gevezelik edip, güzel, zevkli, akıcı hatta felsefik durum analizleri yapmaları. İlki yani Before Sunrise güzel Viyana görüntüleriyle yıllar sürecek bir aşkın ilk izlerini taşıyordu. Trende tanışan biri Amerikalı (yazar) Jesse ve biri Fransız (tipik bir kadın) Celine adlı iki gencin aşklarına neredeyse eş zamanlı olarak tanıklık etmek, 18 yıl sonra ne halde olduklarına bakmak gerçekten de keyifli bir deneyim.

İlk karşılaşmadaki tren yolculuğu kültürlü kızın romantik bir serseriye karşı hakkıyla verdiği cevaplar ve bir gecelik aşkın izlerini ikinci filmde dokuz yıllık bir aradan sonra bulmanın derin hazzına taşınmıştı. (2004)

Aşkın konuşmayla, zeki ve akıcı bir sohbetle perçinlenen tadı, sence ile başlayan ve bence ile biten yanıtları herkesin iştahını kabartan bir seyirlik sunmuştu ve sonuç olarak bu iki filmi hayatının filmi ilan edenler hiç az değil! Romantik komedi filmlerinin içimize rahatça yayıldığı bir hal var ama bir yandan da zevkli bir gözlem alanı sunmuştu yönetmenRichard Linklater seyirciye. Filme bu kadar içten bağlanmamızda Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin payı kesinlikle çok büyük. İlk filmdeki çocuksu havayı atan çift daha tecrübeli adımlarla dolaşıyorlar Fransız cafelerini, parklarını!  Sohbetlerinin eşlik ettiği bir masalın içindeyiz adeta. Çünkü bir anda muhabbetin samimiyeti, ışıltısı ve çocuksuluğu onları geri getiriyor, ayrı geçen yılların üzerinden değişik bir doygunlukla geçiyor, o yüzden Before Sunset hem çok sevilen bir filmin devamı, hem de kendinden mesul bağımsız bir film tadı vermişti bana! (Aslında Before Midnight da öyle.) Sürekli konuşan, yürüyen, arada bir duygusal durumlarla kesilen bir film düşünün, çok heyecansız geliyor değil mi, tam da işte o noktada basıyor dumanı yönetmen! Ve ikilinin yolları bir kez daha ayrılıyordu.

Before Midnight oğlunu uçakla tek başına Kanada’ya yollayan ve en kısa zamanda kendisinin de orada olacağını söyleyen Jesse ile başlıyor, arada dönen anne ve senden nefret ediyor baba lafları ‘eyvah’ dedirtiyor adeta bize, bu bölümde keyifli bir muhabbet yok galiba diyoruz. Oğlunu iç burukluğuyla yollayan Jesse’nin peşinde kapıdan çıkıyoruz ve telefonda konuşan Celine ile karşılaşıyoruz. Arabaya atlıyoruz arkada iki sarışın ikiz kız! İki kere ayrılsalar da üçüncüde seyirciye güzel sürpriz yapmayı tercih eden filmimiz yine uzun muhabbetlerin, kesintisiz planların akıcılığında yürüyüp gidiyor. Dinliyoruz, çift olmanın keyfini, derdini anıların eşliğinde yol almanın aslında ne kadar zevkli olduğunu gözlemliyoruz. Hatta bir ara, plan değişmedi, kaç dakikadır konuşuyor bunlar diye düşünmeden edemedim, oyunculuk gücünü de sorguluyor tabii insan bu durumda. Mükemmel!

Bu kez Yunanistan’ın kırsalında, antik kalıntılar arasında yol alıyor çiftimiz. Aradan geçen dokuz yılda neler olduğunu anlatmalarını bekliyoruz. Fransa’da yaşayan, evlenmeden çocuk yapma yolunu seçen çiftimiz kadın ve erkek olarak ayrı kapılar açıyorlar zihnimizde. Onlarla beraber hayatımızı sorguladığımız, tavizler, destekler, sevginin gücü, güven ve boyut değiştiren duyguların eşliğinde inişli çıkışlı bir film izlettiriyor yine Linklater bize. Hazzı, muhabbetlerinin arasına dalıp keyif almaktan geçiyor! Sakin gibi görünse de bünyede değişik bir heyecan dalgası yaratıyor, bunu yaşlanan vücutların temposunda değişik bir aşk hikayesi olarak algılayın. İlk iki filmi izlemeden ise üçüncüye asla bulaşmayın!

Filmden Kareler

geceyarısından önce3 geceyarısından önce4 geceyarısından önce5 geceyarısından önce7 geceyarısından önce44 geceyarısından önce56 geceyarısından önce89 geceyarısından önce456 geceyarısından önce789 geceyarısından önce2233 geceyarısından önce5633