Mahjong connect, tarihi Çin’e kadar dayanan günümüzün zeka oyunlarından biridir. İsimden belki bir anda çıkaramayacağınız bir oyun olsa da eskiden bilgisayarlarımızın içindeki oyunlar bölümünde gezindiyseniz eğer orada mutlaka görmüşsünüzdür. Oyun daha çok görsel zekaya hitap eder. Birbirinden farklı şekillerdeki taşların sıralanması şeklinde de olsa görsel şekillerin birbirine yakın anlamda benzemeleri gözlerinizi karıştırabilir.

En iyi zeka oyunlarının arasında yer alır. Çünkü görmeniz gereken cisimler her ne kadar basit görünümlü de olsa onları öyle bir kombinasyonel şekilde dizmişlerdir ki an gelir sanki kör olmuşçasına hissedersiniz kendinizi. Basitliğin içindeki karmaşıklık böyle bir şey olsa gerek. Oyun tahtasına ne kadar uzaktan bakarsanız o kadar iyi görürsünüz felsefesini yansıtır size adeta.

Eskiye nazaran günümüzde fazla bir yere hitap etmemesine rağmen en etkileyici zeka oyunları arasında halen yerini almaktadır. Olayın basit bir yanı vardır. Aynı sembole sahip olan 2 taşı birbirine tıklayarak yok etmektir. Bu kadar basit bir oyundur.

Gel gör ki bunu oynayana sormak lazım. Farklı bulduğunuz 2 taşı birbirine tıklayarak yok edemezseniz eğer sonraki adıma gelmek gerekir. Taşların en az bir tarafının boşlukta bulunması gerekir. Düşünün etrafı duvarlarla çevrili eve nasıl giremediğiniz gibi etrafı taşlarla çevrili sembollü taşı da aynı şekilde ötekisiyle yok edemezsiniz. Yani oyunu dıştan içe doğru oynamanız gerekir. Böylece merkeze doğru yavaş yavaş inebilirsiniz.

Oyundaki tüm taşları eşleştirip yok ettikten sonra oyununuzu bitirmiş ve puan almış olursunuz. Mahjong connect, tıpkı satranç oyunu gibi sadece görselliğinize hitap eder. Aynı anda pek çok taşı görebilmek ve sırasıyla yok edebilmektir amaç. Ve tüm bunların üstüne süreyi de eklersek alacağınız zevkin paha biçilemez olduğunu göreceksiniz.