Ruj sürmek, her yıl yaklaşık 1 kg kadar tehlike potansiyeline sahip kimyasalı içinize almanıza neden olabilir. İngiltere’deki Green People (Yeşil İnsan) adlı şirket gibi bazı şirketler organik ruj ürettiler; renklerini kimyasallardan değil doğal minerallerden alan bu ürünleri kullanabilirsiniz.

“Dudak nemlendiricim neden çatlamış dudaklarımı düzeltmiyor?”

Nemlendiricinizin tadı güzelse farkında olmadan dudaklarınızı yalıyor ve henüz nemlendiremeden onu çalıyor olabilirsiniz. Balmumu, E vitamini, kakao yağı ya da pirinç kepeği yağı ve artı güneş koruması içeren balsamlar kullanın.

“Petrol bazlı dudak nemlendiricileri şifa mı yoksa lanet mi?”

Petrol, kum dudaklar probleminin üzerini bir sıva gibi örter ama iyileştirmez. Aynı zamanda dudaklar petrol bazlı ürünlere bağımlı hale gelebilir, yani kullandıkça ona daha çok ihtiyaç duyarsınız. Badem, avokado, hindistancevizi yağı ya da shea yağı gibi doğal yumuşatıcılardan şaşmamak daha iyi.

“Diş hassasiyetini gerçekten azaltan ürünler var mı?”

Tooth Mousse adı verilen bazı uzman dişçilik formüllerine tutunun. Yüksek hassasiyetin azaltılması ve çürüklerin önlenmesi için su bazlı ve şekersiz olan bu kremi günde iki defa dişlerinize sürün. Çilek, vanilya ve kavun tadında seçenekleri olan kremde, bazı diş ürünlerindeki hoş olmayan dezenfektan tadı da yok. Daha fazla bilgi için www.gcasia.info sitesini ziyaret edin.

“Tırnaklarıma oje sürdükten sonra tırnak kenarlarımda kuru deri parçaları oluyor. Çözümü nedir?”

Cilaların çoğunun içinde bulunan formaldehid adlı kimyasal, cilt tahrişinden solunum şikâyetlerine, depresyona ve baş ağnlanna kadar birçok şeyle ilintilidir, hatta kanserojen bile olabilir. Zoya ojeleri (www.zoyapolish.co.uk) formaldehid ve diğer potansiyel zararlı kimyasallan içermez.

“En iyisi çabuk kuruyan ojeler mi?”

Eğer aceleniz varsa çabuk kuruyan oje tek seçeneğinizdir. Ancak çizilmeye daha dayanıksız olduğundan zaman bulursanız gün içinde bir kez bir kat daha sürün.