İDATA, yurtdışı vize başvurularında Almanya ve İtalya için hizmet vermekte olan resmi bir kurumdur. Yurtdışına seyahat edecek olan kişilerin vize başvuru sürecinde idata ile işlem gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Vize başvurularında İDATA’dan randevu alınması ve resmi işlem sürecinden en geç iki iş haftası öncesi bir tarihte işlem sürecine dahil olunulması gerekmektedir. Vize alacak olan vatandaşların bu süreçte gerekli evrakları hazırlamaları ve eksiksiz bir şekilde İDATA’ya aktarım sağlanması adına Pasaport Vizesi Başvuru Merkezi hizmet vermektedir.

 

Almanya Vizesi ve İtalya Vizesi başvurularında idata için gerekli evraklar ve pasaportun eksiksiz olması sürecin işleyişine etki -ata edebilecek bir unsurdur. Vize başvurularının hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için Pasaport Vizesi Başvuru Merkezi hizmet vererek süreçte başvuru sahiplerine kolaylık sağlamaktadır. Vize başvurularında İDATA’ya yapılacak olan aktarım için gerekli evrakların hazırlanması ve eksiksiz bir şekilde teslim edilerek resmi sürecin başlatılma sürecinde Pasaport Vizesi Başvuru Merkezi, kişiler adına bütün işlem sürecine dahil olarak sürecin büyük bir kısmını tamamlamaktadır.İlk kez seyahat gerçekleştirecek olan kişilerin parmak izi vermesi gerekmektedir. Schengen ülkelerine yapılacak olan seyahatler için bu süreç önem taşır.

 

Yurtdışı vize başvurularında Almanya ve İtalya için seyahat gerçekleştirecek olan kişiler tarafından, 25 Eylül 2014 tarihi itibari ile verilmesi gerekli bir uygulama olan parmak izi uygulamasına tabii olunarak İDATA’ya verilen parmak izi ile beş yıl süre ile Schengen ülkelerine herhangi bir vize başvuru sürecine dahil olunulmasına gerek kalmaksızın seyahat yapılabilmektedir. Yapılacak olan ilk seyahatin parmak izinin verildiği ilk ülke olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

İDATA için yapılan vize başvurularında randevu talebi oluşturulmalı ve randevu alınan saatte İDATA ofisinde bulunulması gerekmektedir. Vize başvurularında bulunan kişilerin yurt dışına çıkış sürecinde İDATA’nın ve Konsoloslukların iş günleri ve çalışma saatlerinde hizmet veriyor olması bilinilmelidir. Resmi kurumlar özel günler ve resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. İDATA’ya aktarılan evrakarın incelenmesi ve vize başvuru onayının verilmesi, bir iş haftası ile dört iş haftası arasında değişkenlik göstererek tamamlanmaktadır. Vize protokollerinde de belirtilen yasa süreç 35 iş günü olarak belirlenmiştir. Vize onayı dönemsel olarak Konsoloslukların çalışma yoğunluklarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.