Kadınların otomobil tercihinde renkten tasarıma kadar birçok özellik farklılık gösterir. Peki, bir kadının otomobilden beklentisi nedir?

Bugüne kadar pek çok yerde karşımıza çıkan bir soru kalıbı olan ‘Kadınlar Ne İster?’ bu kez otomobil sektöründe cevap arama yoluna gitti. Aslında yanıtı oldukça basit görünse de her zaman olduğu gibi zincirleme gelecek cevapları tahmin etmek zor değil. Çünkü kadınlar tek kategoride bile birden fazla şey ister.

KADIN İŞİ OTOMOBİL

Trafiğe çıkan kadın sayısının az olduğu zamanlarda ‘kadından şoför olmaz!’ dediler. Fakat gün geçtikçe artan çalışma olanakları beraberinde kadın sürücü sayısının artışını da getirdi. Evet, kadından şoför oldu! Hem de binlerce sayıda. Hatta otomobil sektörleri o kadınlar için üretime dahi geçti. Birçok otomobil firması kadınların istek ve arzularını da göz önüne alarak ürettikleri araçlarda kadınsı detaylar kullanmaya başladı. Örneğin MINI Cooper neredeyse kadın otomobili olarak nitelendirilecek kadar kadınlara yönelik bir üretime sahip. Tam istenildiği gibi küçük ve şık olması beraberinde kolay park edilme olanağını getirmekle beraber kolay kullanımı ile kadınlar için tercih edilenler arasında yerini aldı. Yine otomatik vites kadınların olmazsa olmazı haline gelmeye başlayan başka bir etmen.

BİRİ BAKIM MI DEDİ?

Kadınların araba kullanırken aynalarla arasındaki o muhteşem çekim gücünü bilmeyen yoktur. E haliyle bu durum beraberinde makyaj yapma arzusunu getirecektir. Hangi kadın istemez ki kolayca ulaşabileceği makyaj malzemelerini koyacağı küçük çekmece gözlerini? Ya da gardrop olarak kullanabileceği geniş bir bagaj haznesini. Geniş ve göz alıcı bir tasarımla hazırlanmış iç mekan istekleri arasında yer alır.

KADINLAR İHTİYAÇ DUYAR, TUTKULU OLDUĞUNU ALIR

Çalışma hayatına atılan 10 kadından 9’u kendi arabasına sahip olmak ister. Hatta kimisinde bu tutku öylesine ağırdır ki neredeyse aldığı maaşın tamamına yakınını kullandığı aracın tüketimine harcamak durumunda kalır. Az yakması ya da performansı tutkularının ardında kalır. Elbette her erkekte bu tutku aynı olmadığı gibi her kadında da aynı değildir. Nasıl ki kimi erkekler ‘Ayağımı yerden kessin yeter!’ mantığıyla yaklaşıyorsa bu mantıkta kadınların da var olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü toplu taşıma araçlarında karşılaşılan sorunları her gün çekmektense hiç değilse kendi aracıyla yola çıkmak her insana daha cazip gelmektedir. Aynı şekilde iş hayatının getirdiği bazı sorunlar da bazen otomobil tercihinde tutkunun yerini ihtiyaçlara bırakabiliyor.

RENK SEÇİMİ

Kadın sürücüler için vazgeçilmezler arasında gelen ihtiyaçlardan birisi de elbette renktir. Daha çok canlı renkleri tercih ettiklerini neredeyse bilmeyen yoktur. Vişne çürüğü ya da şarap kırmızısı bir araba karşısında hangi kadın mest olmaz ki?

Beyaz ve gri tonları da tercihler arasında iken koyu ve kapalı tondaki renkler ise neredeyse yok derecesinde tercih edilmektedirler. Yine arabanın dış rengi kadar iç tasarımında kullanılan renk de bir o kadar önemlidir. Son dönemlerde artan çift renkli iç mekan arabaya güzel bir görünüm sağlamasından dolayı bunun güzel bir gelişme olduğu savunulabilir. Sadelikten yana kadınların tercihi her ne kadar tek renk olsa da genç sürücü kesiminin daha çok çift rengi tercih etmesi kaçınılmaz görünüyor