kimlik hırsızı 5

 

Diana limitsiz bir bütçeyle Miami’nin banliyölerinde gününü gün etmektedir. Ufak bir sorun vardır bu alemleri finanse etmek için, kullandığı kimlik bir başkasına aittir: Sandy Bigelow Patterson, bir bankada müşteri temsilcisi olarak çalışan Sandy Bigelow Patterson, ABD’nin oldukça uzak bir yerinde yaşamaktadır. Polisten aradığı cevabı bulamayınca kendi sorununu yine kendisi halletmeye çalışan Sand ysadece 1 hafta süren takipten sonra, hayatındaki her şeyi onunla paylaşmakta olan bu kadınla yüzleşmek için güneye doğru yola çıkar. 2000 mil yoldan geldiğinde görür ki kimliğini geri almak hiç kolay olmayacaktır… Zira Diana suçlu olmasına rağmen yağ gibi üste çıkmayı beceren yırtık bir kadındır.
Patrondan Kurtulma Sanatı filmiyle oldukça iyi bir çıkış yakalayan Seth Gordon’ın son filmi Jason Bateman ve Melissa McCarthy’i buluşturan keyifli bir yol komedisi.

Film Özeti

Ünlü yıldızların yer adığı komedi filmi Kimlik Hırsızı’nda başrollerde Patrondan Kurtulma Sanatı (Horrible Bosses) filminden Jason Bateman ile Bridesmaids filminden Melissa McCarthy oynuyor.
Adam, kimliği çalındıktan sonra kötü kredi notunu düzeltmeye çalışırken ne kadar çileden çıkabileğini gösterir. Sınırsız para, perakende kraliçesi Diana (McCarthy)’nın Miami’nin banliyölerinde hayatını yaşamasına olanak vermiştir. Fakat bu alışveriş çılgınlığına para sağlamak için kullandığı kimlikte bir başkasının adı yazmaktadır ve bu kimlik, Birleşik Devletlerin diğer ucunda yaşayan bir müşteri temsilcisine  aittir.  Kimliğin sahibi olan Sandy Bigelow Patterson’un dolandırıcıyı yakalamak için sadece bir haftası vardır.

kimlik hırsızi

10 Mayıs 2013

2013 – ABD

Komedi

111 Dak.

Seth Gordon

Jason Bateman ,  Melissa Mccarthy ,  Amanda Peet ,  Clark Duke , Morris Chestnut

Craig Mazin

Jason Bateman

Kimlik Hırsızı Film Fragmanı


Filmden Kareler

kimlik hırsızı 1 kimlik hırsızı 3

kimlik hırsızı 4 kimlik hırsızı 7

kimlik hırsızı2 kimlik hırsızı 6

 

Eleştiri 

İş 80’ler stili aksiyon-komedi yol filmlerine göndermeler yapmaya geldiğinde Hollywood ya Steve Martin-John Candy klasiği Planes, Trains & Automobiles’i, ya da Robert De Niro-Charles Grodin’liMidnight Run’u yeniden çekip duruyor.

2010 yılının Due Date filmi, Planes, Trains & Automobiles formülüne dayanıp ümit vaad eden bir yarım saatten sonra yerle bir oluyordu. Formül basit tabii, biri skeç komedisinde ‘düz adam’ denilen, sert, kurallara bağlı iş adamı, diğeri de ‘komik adam’ denilen uçuk, dağınık bir enerji küpü istemeden uzun ve tehlikelerle dolu bir yolculuğa girer.

Komik adam karakteri için seçilen oyuncunun çılgın komedide olduğu kadar insanlığını da dürüst bir biçimde ortaya koyabilen dramatik bir yeteneğe de sahip olması lazım. Sonuçta eğer bu karakter abartı bir karikatür olarak başlayıp aynı şekilde devam ederse şaka zaman içinde bayatlayacaktır. Zach Galafianakis, harika yaratıcı bir komedyen ama yarattığı karakterler karikatür olmaktan ileriye gidemiyor.

Diğer yandan John Candy, abartı komedi ve dürüst, duygusal karakterizasyon konu olduğunda bu ince çizginin ustasıydı. Bridesmaids’te çok sevilen küçük rolünden sonra başrole atanan Melissa McCarthy ise Candy’nin tahtına oturacak gibi. McCarthy’nin burundan konuşan, kaba mı kaba hırsızı, Identity Thief’in ilk yarısı boyunca son dönemlerin en iğrenç kişiliklerinden birini yaratıyor.

Fakat seyirci tam bu yaratığın iflah olamayacağını düşündüğünde McCarthy sihirbaz gibi bir 180 yapıyor ve öngörülerimizi zorluyor. Açıkçası bu rol başka bir komedyene verilseydi filmin bu kadar ani bir değişimin altında paramparça olması hemen hemen kesindi diyebilirim.

Bir yandan McCarthy’nin filmin açılışında önüne geleni dövüp kaçan kızıl saçlı, toplu, Amerika’da white-trash denilen karikatürü bütün boyutları ve cesaretiyle yaratıp seyirciyi güldürmesine bakın. Diğer yandan kimliğini çaldığı Sandy’e (Jason Bateman) kalbini açtığı restoran sahnesinde gözlerinizin yaşardığına şaşıracaksınız.

Gerçekten unutulmaz bir komedyenin bu iki apayrı notu mükemmel bir biçimde basabilmesi bir mucize, ve sık olan bir şey değil. Bir düşünün, John Candy öleli kaç yıl oluyor? Bill Murray aşağılık bir adam olarak başlayıp hoşgörülü bir insana dönüştüğü filmlerden en son ne zaman çekti? Groundhog Day diyeceksiniz, onun üzerinden de 20 sene geçti.

Jason Bateman her zamanki gibi ‘düz adam’ olarak bekleneni az çok veriyor. Bu sefer Midnight Run tarzı daha çok aksiyona odaklanan bir yol filmi yaratmış yönetmen Seth Gordon (Horrible Bosses). Ne yazık ki bu yüzden gereğinden biraz fazla araba kovalamacası sahneleriyle döşenmiş film ve kesinlikçe çok fazla ve gittikçe karmaşıklaşan bir kötü adam sürüsüyle dolu.

Fakat McCarthy’nin filmin asıl yıldızı olduğu ortada. John Candy, Bill Murray, Steve Martin’in ilk bakışta pislik bir sahtekar veya rahatsız edici bir parazit gibi görünüp filmin sonunda seyircinin sevgisini %100 kazandığı 80’ler komedilerini özleyenlere…