Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

İnsan yapısındaki DNA’ların farklı olması gibi doğuştan kızlık zarının yapısı da her insan da farklı şekilde bulunmaktadır. Bu sınıflandırma ise zarın ortasında bulunan deliğin özelliklerine göre yapılmaktadır. Dolayısıyla kızlık zarının yapısının birbirinden farklı olması ortasında bulunan deliğin de değişik boyutlarda olması anlamına gelmektedir. İlk cinsel ilişki ile birlikte ise kanamanın olup olmaması zarın ortasındaki deliğin esnek yapısına ve büyüklüğüne bağlı olmaktadır. Hymen olarak da bilinen kızlık zarı çeşitleri detaylı bir şekilde aşağıda açıklanmıştır.

Yuvarlak Halkalı Kızlık Zarı (Annuler Hymen): Kızlık zarının şekli yuvarlak halka şeklindedir. Zarın ortasında ise halkaya benzer bir delik bulunmaktadır. İlişki sırasında zarın ortasındaki delik büyük olmasına rağmen yırtılma olmayabilir. Halk arasında esnek zar olarak da bilinen bu kızlık zarı en sık görülen zar çeşitlerindendir.

Ara Bölmeli Kızlık Zarı (Septalı Hymen): Ara bölmeli kızlık zarında cinsel ilişki ağrılı ve zor bir hal alır. Ağrı ve acıların geçirilmesi için kızlık zarının operasyon ile çıkarılması ve vajinal girişin büyütülmesi gerekmektedir. Bunun için jinekolog yardımı ile kadınların ilişkiye girmeden önce muayeneden geçmeleri gerekmektedir.

Yarım Ay Kızlık Zarı (Kresentrik Hymen): Kızlık zarı yarım ay şeklinde bulunmaktadır. Cinsel ilişki sırasında kızlık zarının yırtılması gerçekleşmez. En nadir görülen kızlık zarı çeşitlerindendir. Bu zar çeşidinde de cinsel ilişki ağrılı ve sancılı olmaktadır. Jinekolog muayenesi yapılarak kızlık zarındaki çentik atılarak girişin genişlemesi operasyonu yapılabilir.

Çok Delikli Kızlık Zarı (Kribriform Hymen): Kızlık zarının üzerinde birçok küçük delik bulunmaktadır. Cinsel ilişki bu zar tipinde imkansız hale gelebilir. Nadir görülen kızlık zarı çeşitlerindendir.

Deliksiz Kızlık Zarı (İmperfore Hymen): Kızlık zarının ortasında deliğin bulunmaması haline denir. Kapalı olmasından dolayı adet görülmemesi gibi sorunlar ortaya çıkar ve çok ağrı yapmaktadır. Jinekolog müdahalesi gerekmektedir.