Kişilerin ve kurumların bankaların sunmuş olduğu kredi, kredi kartı ve diğer pek çok ürünlerden yararlanmaları için talep edilen koşulları yerine getiriyor olması gerekmektedir. Bu koşullar içerisinde bir gelir sahibi olmak, sigortalı çalışan olmak ve kredi notu seviyesinin iyi bir seviyede bulunması gibi bir takım koşullar bulunmaktadır. Bu koşulların yerine getirilmesi ile her bir tüketici istediği bankayla uygun faiz oranları ve vade süreleri ile rahatlıkla çalışabilmektedir. Ancak bu koşullar arasında en önemli kriterin kredi notu yani Kredi Kayıt Bürosu puanı (KKB puanı) olduğunu belirtmek gerekir.

Bir kimsenin sigortalı olarak aktif çalışması ve aylık gelirini belgeleyebilir durumda olması bankalara yapacak olduğu başvuruların olumlu sonuçlanmasına yol açmamaktadır. Aksine bu koşullar yalnızca bankaların talep ettiği kriterlerin bir kaçı arasında yer almaktadır. Özellikle her bir tüketicinin bu koşulları sağlamadan önce ilk olarak KKB puanlarının iyi bir seviyede olması gerekmektedir. Bu bilgiye erişmek için de Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüketicilerin kullanımına açılmış kredi notu sorgulama platformu üzerinden yalnızca T.C. kimlik numarası aracılığı ile işlem yapmaları yeterlidir. Erişilen KKB skoru ve risk raporu analizi ile her bir tüketici bankaların da ortak havuzunda toplanmış olan kredibileti durumlarını görebilmektedir.

Kişi ve kurumların kendi KKB skorlarını sorgulamaları pek çok avantaj sunmaktadır. Özellikle başvuru öncesinde işlemlerin hangi seyirde ilerleyeceği hakkında ön fikir sahibi olmalarına olanak sunmaktadır. Bununla birlikte sorgulama işlemi sonrasında da pek çok soru tüketicilerin merak ettiği konu başlıkları içerisinde yer almaktadır. Örneğin KKB puanı kaç olmalı gibi sorular sorulabilmektedir. KKB skoru kaç olmalı sorusuna net bir yanıt verememekle birlikte 0 ile 1900 arasında bulunan kredibilite derecelendirmesi içerisinde az riskli ve daha yüksek kategoriler içerisindeki kişi ve kurumların bankalar tarafından risk profilleri iyi olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca bankakredinotum.com adresinde de belirtiliği gibi iyi bir kredi notuna sahip olmak bankaların sunmuş olduğu ayrıcalıklı kampanyalardan ve uygun faiz oranlarından yararlanılmasına da olanak sunmaktadır.

Unutulmamalıdır ki KKB puanı hesaplama işlemlerinde her bir kişi ve kurumun ödeme alışkanlıkları, mevcut borç durumu ve bankalar ile yapmış olduğu çalışmalardaki disiplinleri dikkate alınmaktadır. Bu çalışmaların düzenli ve risk profili açısından geciktirilmeden yapılması halinde her bir kişinin ve kurumunun yüksek KKB puanına sahip olması kaçınılmazdır. Bu nedenle aktif bir şekilde bankalar ile yapılacak olan çalışmaların sürdürülebilmesi ve finansal çalışmalar içerisinde kara liste uygulamasına dahi takılmadan iyi bir sicile sahip olunması için yapılacak tüm ödemelerin ödeme planında belirtilen takvim içerisinde ve tutar üzerinden yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kaynak: https://www.bankakredinotum.com/2015/03/05/kkb-puani-ve-skoru-kac-olmali