Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 3 Kasım’da vurulan leopar, Türkiye’nin güneydoğusunda leopar popülasyonunun olabileceğine dair umutları artırdı.
Leopar bundan önce en son üç yıl önce Siirt’te görülmüş, ancak o da öldürülmüştü. National Geographic Türkiye’nin Nisan 2013 sayısında yer alan “Leopar Yeniden Türkiye’de” başlıklı makalede, Anadolu’da nesil tüklendiği sanılan leoparın 36 yıl aradan sonra 2010’da Siirt’te yeniden görüldüğü belirtiliyordu. Ancak Gabar Dağları’nda öldürülmüş olan bu hayvanın, Türkiye’de bir leopar popülasyonunun varlığını kanıtlaması imkânsızdı. Olayı araştırarak, konuyu NG Türkiye sayfalarına taşıyan biyolog Batur Avgan, “Türkiye’de bir popülasyon bulunduğunu söylemek için henüz erken. Leoparın erkek bireylerinin, özellikle genç ve ileri yaşlarda, kendi topluluklarından yüzlerce kilometre uzaklaştığı biliniyor,” diyordu.

leopar öldü   leopar leopar1 leopar2  leopar1111
Diyarbakır’dan dün gelen leopar haberi Türkiye’de bir popülasyon olasılığını artırdı. Buna karşın, Batur Avgan’ın, Çınar’da konuştuğu yaşlılar, bölgede daha önce hiç leopar görmediklerini ve bu hayvanı hiç tanımadıklarını belirtiyor. Avgan, bölgede leoparın avlanabileceği domuz, yaban keçisi gibi avların da bulunmadığını söylüyor.
Bu bilgiler vurulan leoparın kilometrelerce uzaktan gelmiş olabileceğini gösterse de, Batur Avgan bugün Diyarbakır’da yaptığı incelemeler sonucunda, Irak’tan gelmiş olma ihtimalinin çok zor olduğunun altını çiziyor:

Diyarbakır'da leopar saldırısı
“Çınar’da vurulan leopar, 2-3 yaşlarında son derece sağlıklı, genç bir birey. Genel leopar davranışlarını dikkate alırsak, anneden yeni ayrılmış ve yeni avlanmaya başlamış olmalı. Muhtemelen, başka bir leoparın olmadığı, kendine ait yeni bir hâkimiyet alanı arıyordu. Bu nedenle daha önce hiç leoparın görülmediği belirtilen Diyarbakır’a kadar gelmesi, Hakkâri, Şırnak bölgesinde dişi leoparların bulunması olasılığını artırıyor. Dişilerin varlığıysa o bölgede üreyen leopar popülasyonunun kurulduğunu gösterir.”
Batur Avgan, eğer bir leopar popülasyonu Güneydoğu’da yeniden üremeye başladıysa, bu türün korunması için daha önce yapılan hataların tekrarlanmaması ve öncelikle yöre halkının konuyla ilgili olarak bilgilendirilmesi gerektiğini söylüyor.

leopar

leopar44
Batur Avgan, halen Siirt, Şırnak ve Bitlis’te, GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteğiyle DoğaDer ve Doğa Kültür ve Yaşam Derneği’nin hazırladığı “Güneydoğu Anadolu Leopar Projesi”ni yürütüyor. Projeyle leopar popülasyonunun varlığını araştırırken, halkı bu türün varlığı konusunda bilgilendirmeyi amaçladıklarını belirten Avgan, “Erkek leoparlar kendilerine yeni yaşam ve hakimiyet alanları arıyor olmalı. Çınar’daki karşılaşma büyük talihsizlik… Bilinenin aksine leopar ve vaşak gibi yabani kediler insan varlığından pek rahatsız olmaz,” diyor.
Fotoğraf: Batur Avgan (Vurulan leoparın otopsisi sırasında çekilmiştir.)