Arabalarımız hayatımzıda önemli yer tutan, neredeyse her gün mutlaka kullandığımız araçlarımızdır ve ne kadar konforlu ne kadar fonksiyonel olursa o kadar kullanışlı olacak ve hayatımızı kolaylaştıracaktır. Arabalarımızın görsel anlamda zengin olması da bazılarımız için önemlidir. Maun kaplama gibi işlemler ile arabanızın görsel olarak özellik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Peki maun kaplama nedir?
Maun kaplama aracınızın torpido kısmına uygulanan ve aracınıza görsel zenginlik katan bir aksesuardır. Farklı renk seçenekleriyle her zevke hitap edebilmesinin yanı sıra, aynı zamanda torpido kısmına uygulandığı için olabilecek bir kazada torpidoyu tek parça halinde tutup parçalanmasını engelleyerek arabanın içindekilere gelebilecek zararı minimuma indirmektedir. Üstelik maun kaplama yalnızca binek araçlara değil, otobüslere, dolmuşlara, kamyonlara, kısacası her çeşit araca rahatlıkla uygulanabilmektedir.
Maun kaplama çok az el becerisi isteyen bir yöntem ile uygulanır. Aracınızın markasına ve modeline göre seçtiğiniz renkteki kaplamayı kalıp halinde alıp, ister kendiniz, isterseniz araba aksesuarı satan herhangi bir yerde çalışanlara uygulatabilirsiniz.
Kaplama yapılmadan önce, kaplanacak yüzey alkollü bir bez yardımıyla iyice temizlenir. Kaplamayı uygulamak için ekstra bir yapıştırıcıya ihtiyacınız yoktur çünkü kaplamanın yapışan kısmında yapışkanı mevcuttur. Saç kurutma makinesi yardımıyla, kaplamanın arkasındaki yapışkanı uygulanabilir hale getirebilirsiniz. Isıttıktan sonra yavaşça ve dikkatli bir şekilde yüzeye yapıştırabilirsiniz. Satın alacağınız kaplama, aracınızın marka ve modeline göre özel olarak üretildiği için çok dikkatli bir şekilde birebir yapıştırmanız gerekir. İşte maun kaplama uygulaması bu kadar kolaydır.
Maun kaplamanın sökülmesi de bir o kadar kolaydır. Yine saç kurutma makinesi yardımıyla kaplamayı iyice ısıtın. Ardından bıçak, tırnak gibi bir şey ile yavaşça yüzeyden ayırın. Ekstra bir yapıştırıcı kullanılmadığı için söküldüğü yüzeyde herhangi bir yapışkanlık ya da iz bırakmaz ve kolayca çıkar.
Ahşap kaplamalar parlak değildir ve parlak olmaları için üzerinin polyesterle kaplanmış olması gerekir. Bu da zamanla çatlamalara ve kırılmalara yol açacaktır. Ancak maun kaplama asla çizilmez, kırılmaz. Ayrıca yapısında bulunan poliüretan sayesinde çok yüksek sıcaklıklara bile dayanıklıdır. Fiyatları aracın modeline göre 80 ile 200 TL arasında değişir.
Hem görsel açıdan hem de ucuz ve kolay uygulanabilir olması nedeniyle çok avantajlı olan maun kaplama ile arabanızı kişiselleştirebilir ve daha güzel bir hale getirebilirsiniz.