Endoskopi Araç Muayene

En Yüksek Verimi bir kez daha sağlayabilmek için, Teknolojik Makinede endoskopi cihazını anlatalım.

Her türlü araç çeşitlerinin, bütün ulaşılamayan karanlık bölgelerin görsel muayenesi amacı ile kullanılmaktadır. Görsel iç muayenesi, araç içi hasarların incelenmesinde, sökülmesi uzun süren ve zor olan parçaların sökülme sürecini ortadan kaldırarak görsel muayene olanağı sağlar.

Optik özellikleri ve yapısı taşıtlarda kullanıma yönelik olarak tasarlanmıştır. Dar ortamlarda dahi çok rahat kullanım olanağı sahiptir. Motor şanzıman, kompresör ve ayrıca araç gövdesinin birçok parçasının direk görsel muayenesine olanak sağlar. Örneğin motor bloğundaki hasar tespiti, ısı nüfuzu, malzemenin kabarması ve aşınması gibi kesin teşhislerin konulmasına olanak sağlar. Arızalı parça kolayca belirlenebilir.

Endoskopi Muayene’nin üstünlükleri

  •  Gereksiz yere sökülme takılma işlemini ortadan kaldırır,
  •  Hızlı ve güvenli teşhis olanağı sağlar,
  • Kesin teşhis ile doğru onarıma hazırlanma olanağı sağlar,
  •  Gerekli bakım ve onarım hazırlığının hemen yapılabilmesini sağlar
  • Ticari taşıtlar için bakım ve onarım sürecini kısaltır, böylece işten kaybettirdikleri zamanı en aza indirir.
  • Söküp takma işlemine gerek kalmadığından tamirat maliyetini düşürür.

Motor Yenileme Nedir? Rektifiye Etmek Nedir?

Günümüzde çok hızla gelişen sanayi toplumunun ayrılmaz bir parçası ve önemli bir yatırım kalemi olan taşıt araçlarının kalbi sayılan motorlar çalışma koşullarına bağlı olarak aşınırlar ve yenilenme ihtiyacı ortaya çıkar.

Motor yenileme çalışarak aşınmış bir motorun araç üretici firma spesifikasyonlarına uymayan parçalarının yenilenerek tekrar çalışmaya hazır hale getirilmesidir.

Ülkemizde 10 milyondan fazla içten yanmalı motor olduğu gözönüne alındığında, Türkiye motor yenileme sektörünün büyüklüğü farkedilebilir.

İçten yanmalı motorlarda motorun hareketli parçaları birbirlerine sürterek zamanla aşınırlar. Bir süre sonra parçalar arasında yağ filminin muntazam oluşmaması, kompresyon kaçaklarının artması ve yağın yakıta aşırı miktarda karışarak yanması sonucu motor başlangıçta göstermiş olduğu performanstan uzaklaşır ve motorda güç düşmesi gözlenir.

Rektifiye (daha doğrusu motor yenileme) esnasında motorun aşınmış parçaları orjinal fabrika üretimi değerleri doğrultusunda yenilenerek motor çalışmaya hazır hale getirilir.

motoryenileme.org