Lazer yazıcıların mürekkebi tonerdir. Tonerli yazıcılar diğer yazıcılara göre oldukça fazla kullanım süresine sahiptir. Tonerlerinin büyük olması sebebiyle eski püskürtmeli, kartuşlu yazıcılara oranla çok daha uzun süreli kullanımlar için idealdir. Toner ücretlerinin fazla olması bazı kullanıcılar için olumsuz bir özellik olarak lanse edilse de tonerlerin doldurulma durumu da mevcuttur.

Toner doldurma işi o kadar basit bir olay değildir. Dikkat edilmelidir. Toner dolumu yapan kişi sağlığına ve dolum işlemine dikkat etmesi gerekir. Her işte olduğu gibi toner dolumunda da ilk önceliğimiz kendi sağlığımız ve güvenliğimizdir. Dolum yapılan tonerlerde polyester hammaddesi kullanıldığı için doğaya uyumlu hale getirilmiştir. Doğaya uyumlu diye dolduran kişilere zarar vermez, sorun olmaz diye düşünülmemesi gerekiyor. Çünkü özellikle solunum yollarının toner tozundan korunması gerekmektedir. Bunun içinde mutlaka maske takılması gerekir. Ellerde mümkünse eldiven olması hatta dolum işlemi bittikten sonra bol su ile yıkanmalıdır. Bu olay göründüğü gibi kolay olmadığı için bu işi yapan ve kendilerine meslek edinmiş kişilerden dolum yapılmış muadil olan tonerlerden alınması daha mantıklıdır. Bu konuda bilgimiz yoksa uzman kişilerden bilgi almamız gerekmektedir. Hiç olmazsa bu konudaki açıklayıcı dokümanları okuyup ya da internet üstünden bilgiler edinebiliriz.

Muadil toner satan her firmadan da almak mantıklı değildir. Öncelikle bu konuda araştırma yapmak çok daha faydalıdır. Bu konuda uzman kişilerden de yardım istemek bizi doğru bir tercih yapma konusunda aydınlatacaktır. İleride büyük sorunlara yol açılmaması için toneri alırken bunun fiyatı düşük hadi alalım daha hesaplıymış diye düşünülmemelidir. Ucuz olan bir toner alınır, kontrolü yapılmaz, kalitesiz toner tozu kullanılır, bizde bu toneri almış oluruz. Yazıcıya taktığımızda sorun yok gibi görünür, bir süre sizi idare eder. Bu durum sadece günü kurtarma durumudur. Sonra yazılarda siyahlıklar çizgiler lekeler derken sorunlar bu şekilde başlar. Her ucuz şeyin kaliteli olmayacağı gibi her ucuz toner de kaliteli olmayıp aksine cihazınıza arıza verip hem maddi anlam da hem de işlerin yarım kalması alanında bizi zor durumda bırakacaktır. Güvendiğimiz, kontrolü yapılmış, testlerden geçmiş tonerleri almak bizi sorunların başıma dert açmasından kurtaracaktır.

image002 image001