Ülkemizde İnternetin yaygınlaşmaya başladığı yıllarda sohbet siteleri oldukça popülerdi. MRC gibi birçok odaya sahip, kullanıcıların isteğine göre oluşturulan bu tür sitelerde ise farklı görünmek, ilk bakışta fark edilmek için kullanıcılar  şekilli nick yazma ya da​ şekilli nick yapma yoluna gittiler.

Başlangıçta yavaş yavaş ilerleyen bu akım, kısa sürede büyük ilgi görmüş ve çoğu kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle gençler tarafından kullanılan bu nickler, yetişkinleri de çekmiş, her kesimden herkesin ilgisini çekmeye başlamıştır. Klavyedeki kısa yol tuşları ve bazı özel karakterlerle yapılan bu nickler, günden güne sadece MİRC gibi sohbet sitelerinde değil, kişisel bloglarda sosyal medya sitelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Şimdi gelelim bu nicklerin neler içerdiği hakkında bir kaç bilgi vermeye…

Kimi zaman dramatik, kimi zaman ise duygusal ifadeler içeren bu​ sekilli yazı yazmainternet kullanıcıları tarafından yoğun ilgi gördü. Tabanca şekilli nicklerden tutun gül motifli nicklere, dini motifli yazılardan rap tarzı nicklere kadar birçok türevi çıkmıştır. Dileyen dilediği nicki seçme yoluna girmiş, ortaya kimi zaman komik kimi zaman ise ilginç nicklere ortaya çıkmıştır. Günümüzde her ne kadar fazla kullanılmasa da hala kullanımı sürmekte ve nostaljik bir internet fenomeni olarak zihinlerimizde kalmıştır.

 

www.sekillinickyazma.org