Nişan yüzüğü, alyans, beştaş, tektaş gibi yüzükler evlilik hazırlığı içindeki çiftlerin kafalarını karıştıran konuların en başında gelir. Aslında çok basit bir ana fikri vardır. Nikah öncesi sağ elin yüzük parmağına takılan yüzük, nikah sonrası sol elin yüzük parmağına takılır. Bu kadar net ve kolaydır.

Evliliğe doğru giden ilişkilerde yapılacak planlamaların en başında yüzük seçimi gelir. Nişan ve söz yüzükleri kelime olarak farklı olsa da anlam olarak aynıdır. İlk kez nişanlanırken taktığınız yüzüğünüz, nikah sonrası evlilik yüzüğü adını alan alyansınızdır. İkisi içinde farklı yüzükler almak haliyle yüklü maliyetleri peşinden getirir. Tektaş yüzük ise hiç de ucuz bir yüzük değil.

Medeni durumunuzun göstergesi evlilik yüzükleri, eşinizin yüzüğü ile birebir aynı olan tektaşınız ve taşlı alyanslar olmak üzere birkaç modele ayrılır. Farklılığı seven kadınların her zaman aynı yüzükle dolaşması olası değildir. O nedenle alyans ile aynı anlama sahip olan beştaş, tamtur, üçtaş ve yeditaş adı verilen yüzük modelleri de tek başına alyans olarak kullanılabilir.