sabıka kaydı adli sicil belgesi

5 Haziran 2013 tarihinde imzalanan protokolle adli sicil belgesi almak artık daha kolay olacak. Çeşitli işlemler için istenen sabıka kaydı belgesi adliye binalarına gerek kalmadan e devlet şifresiyle internet üzerinden alınabilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığıadına Türksat A.Ş. ile Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, vatandaşlar sabıka kaydı olmadığına dair “Adli Sicil Belgelerini” bugünden itibaren. e-Devlet Kapısı’ndan alabilecek.

♦ E-DEVLET’ E GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

sabika-kaydi-artik-internetten-alinacak-e-devlet-gov-tr-_661418_720_400

5 Haziran 2013 tarihinde imzalanan protokolle adli sicil belgesi almak artık daha kolay olacak. Türksat’tan yapılan açıklamaya göre www.turkiye.gov.tr adresli e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak olan adli sicil kayıt belgelerinde bir barkod numarası da bulunuyor. E-devlet kapısından alınacak belgenin ne için kullanılacağı bilgisi, belgenin geçerliğinde etkili olduğundan, vatandaşların söz konusu belgeyi alma sürecinde bu bilgileri dikkatlice tanımlamaları gerekiyor. E-Devlet Kapısı kullanıcıları çıktı alarak bu belgeyi ilgili kurumlarla paylaşabilecek. Paylaşım yapılan kurum yetkilileri, e-Devlet Kapısı üzerinden giriş yaparak, belge üzerindeki barkod numarası ve belge sahibinin TC kimlik numarası ile belgenin orijinalini görüntüleyerek doğrulayabilecek. Böylece muhtemel sahteciliğin de önüne geçilmiş olacak. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde günde ortalama 45 bin kişi, bireysel adli sicil kayıt başvurusu yapıyor. Adli sicil belgelerinin e-Devlet Kapısı üzerinden veriliyor olmasıyla, vatandaşlarımız büyük bir zaman kaybından kurtulmuş olacaklar. www.turkiye.gov.tr adresli e-Devlet kapısından bu belgeyi alabilmek için e-Devlet Kapısının kayıtlı kullanıcısı olmak gerekiyor. Bugün itibariyle yaklaşık 15 milyon kayıtlı e-Devlet kapısı kullanıcısı arasında bulunmayanlar, en yakın PTT merkezlerine giderek e-Devlet kapısı şifrelerini alıp kayıtlı kullanıcı olabilirler. E-Devlet Kapısı aynı zamanda elektronik imza veya mobil elektronik imza ile de kullanılabiliyor.” CİHAN

sabika_kaydi_icin_artik_adliyeye_gitmeye_gerek_kalmadi_h7677

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır E-Devlet ?

Sabıka kaydı nereden alınır ve sabıkaya kaydı nasıl alınır soruları artık tarih oluyor. Daha önceleri adliyelerden alınan sabıka kayıtları artıke-devlet sistemi üzerinden alınabilecek. Yapılan yeni düzenleme sayesinde internetten sabıka kaydı alınabilineceği duyuruldu.

Adli sicil belgesi özellikle işe girme sürecinde lazım olan bir belgedir. Vatandaşların bu belgeyi almak için adliyeye gitmelerine gerek kalmamıştır. PTT şubelerinden alınan e-devlet şifresi aracılığıyla sabıka kaydınızı internet üzerinden çıktı alabilirsiniz.

E-devlet üzerinden alınacak belgelerde resmi imza olmaması akıllarda soru işareti oluşmasına neden oldu. Bu durumunda çaresini bulan yetkililer e-devlet sistemi üzerinden sabıka kayıtlarının diğer kullanıcılara gönderilme imkanını sağlamış durumda.

Bu özellik sayesinde sizden sabıka kaydınızı isteyen kurumlara e-devlet kapısı üzerinden aynı mail atarmış gibi sabıka kaydınızı gönderebilirsiniz. Sabıka kaydınızı almak için turkiye.gov.tr bağlantısını kullanabilirsiniz.