Saç ekimi, kendi saçımızın, saç dökülmesi olan alanlara nakil edilerek, ekilmesidir. Saç; saç teli ve saç kökünden oluşur. Saç tellerini (saçı) deri altındaki canlı saç kökü hücreleri üretir ve uzatır. Saç ekimi derinin altındaki canlı saç kökü hücrelerinin ekilmesidir. Bu hücrelerin yeniden ve kalıcı olarak saç üretmeleri için ekildikleri yerlerde yaşamaları şarttır.  Saç ekimi basitçe saç telinin ekilmesi değildir. Saç teli cansız bir yapıdır. Sadece saç teli ekilirse bir süre sonra uzamaz ve düşer. Saç ekimi sırasında saç teli sadece saç köküne zarar vermeden, saçın tutulmasına yarar. Saç ekimi lokal anestezi ile yapılan küçük cerrahi (minör cerrahi) bir işlemdir.

Aslında saç dökülmesi fizyolojik ( normal veya olağan ) bir olaydır. Her canlı dokuda olduğu üzere saç kökleri de büyüme-gelişme, olgunluğa ulaşma ve ölüm ( dökülme ) döngüsüne tabidir. Bu nedenle ortalama olarak her gün 100 tel saç dökülmesi, bu döngünün bir gereği olarak fizyolojik ( normal ) bir olay olarak kabul edilmektedir. Normal sayılan bu dökülme oranı işte bazı nedenlerle artmaya başlar ise, normal sayılmayacak bir saç dökülmesinden bahsedebiliriz. Saç dökülmesini artıran saç incelmesi, saç seyrelmesi ve neticesinde bazı durumlarda kelliğe yol açan sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kelliğe sebep olan genin kuşaktan kuşağa aktarılması sonucu oluşan ve aile içinde kimde açığa çıkacağı bilinmeyen saç kaybı şekli; ayrıca Andro Genetik Alopesi ( AGA ) olarak ta adlandırılmakta. Bu geni taşıyan bireylerde, testosteron hormonunda yapılan dihidro testosteron hormonu ( DHT ) saç köklerini geri gelmemek üzere öldürür. Bu kellik erkek ve kadınlarda görülebilir ve iki cinste de değişik dökülme seyirleri takip eder. Erkek tipi kellik sınıflamasına Norwood sınıflaması, kadın tipi kellik sınıflamasına Ludwig sınıflanması denir.

Saç Ekimi Yöntemleri

Bu iki aşamalı bir operasyondur birincisi saç köklerinin alınması, ikinci aşama ise bu Saç Köklerinin nakil edilmesidir.

FUE Yöntemi

Oldukça sık rastladığımız bu yöntem oldukça fazla tercih edilmektedir. Saç Köklerinin teker, teker alınması ile gerçekleşmektedir.

p-FUE Yöntemi

FUE yönteminin gelişmiş halidir Mikro motor yardımı ile yapılan p-FUE tekniği FUE yönteminin yerini almıştır.

FUT Yöntemi

Saç Köklerinin bant halinde alınarak köklere ayrıştırılmasıdır.

Daha fazla ayrıntıyı ve merak ettiğiniz herşeyi sacekimturkiye.com danışın.