Bankaların ve finans kuruluşlarının ürünlerinden yararlanmak isteyen kişilerin ve kurumların uyması gereken bir takım kriterler bulunmaktadır. Özellikle bu kriterlerin ilk basamağı olan ve ön eleme aşamasında referans notu olarak değerlendirilen Kredi Kayıt Bürosu notu yani kredi notu puanlamaları tüketicilerin risk profillerinin analiz edilebilmesi ve ön onay alabilmesi aşamasında oldukça önemlidir. Bu işlem aşamasında KKB puanlarının iyi seviyede olması halinde ön onay süreci tamamlanmakta ve diğer kriterler değerlendirilmektedir. Bu kriterlerin de yerine getirilmesi halinde başvuru süreçleri hızla onaylanmakta ve nakit ihtiyaçlarını gidermektedirler.

Bankaların yapılan başvurularda tüketicilerden talep etmiş olduğu kredi ya da kredi kartı ödemelerinin yapılıp yapılamayacağını analiz etmesi amacı ile kişilerin aktif bir çalışan olması koşulunu yerine getirmesini istemektedir. Bu koşulun sağlanamaması geri ödemelerin risk teşkil etmesi sebebi ile banka tarafından onay almadığını söylemek mümkündür. Aylık gelir durumunun belgelenebilir olması halinde dahi bir takım bankaların sigorta girişi istediklerini de ifade etmek gerekir. Aksi halde işlemleri red yanıtı almaktadır.

Aylık gelir durumunu gösteren belge ile birlikte sigorta girişinin olması borç tutarının aylık ödeme planına bağlı olarak yapılacağını ifade etmektedir. Bu nedenle bankalar sigortalı olarak çalışan kimselerin aylık gelir durumlarına bağlı olarak talep etmiş oldukları kredi tutarlarına olumlu yanıt vermektedirler. Ancak günümüzde pek çok kimsenin sigortasız olarak çalışmakta olduğu düşünüldüğünde bu husus her zaman yerine getirilemeyebilir.

Günümüzde pek çok çalışan kişinin sigortasız olarak çalışmakta olduğu göz önünde bulundurulduğunda ve özellikle ev hanımları ile öğrencilerin de acil nakit ihtiyaçları değerlendirildiğinde SSK olmadan kredi çekmek bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle ülke genelinde faaliyet gösteren bir takım bankalar sigorta olmadan kredi çekmek isteyen tüketiciler için kampanyalar düzenlemekte ya da çalışma politikalarında farklılıklara gidebilmektedirler. Bu sayede sigortasız kişilerin de acil nakit ihtiyaçlarına düzenlemiş oldukları kampanyalar veya uygulamalar ile hizmet vermektedirler.

Özellikle ev hanımlarına hitap eden bu ürünün özellikleri ve koşulları ise bankadan bankaya değişmektedir. Bu koşullar hakkında detaylı bilgileri edinmek için bankakredinotum.com adresinde yer alan konu başlığının detaylı bir şekilde incelenmesi önerilir. Sayfa içerisinde de görülebileceği gibi sigorta olmadan kredi çekmek isteyen tüketicilerin bir takım koşulları sağlaması talep edilir. Örneğin bankalar talep edilen işlemler için kişilerden kefil talep edebilmektedir. Ayrıca ipotek karşılığında da talep edilen kredi için olumlu yanıt alınabilmektedir. Her bir bankanın farklı çalışma politikası ve farklı kampanyaları bulunması nedeni ile talep edilen koşullar ve kriterlere değişkenlik gösterebilmektedir.

Kaynak: https://www.bankakredinotum.com/2015/09/08/ssk-olmadan-kredi-cekmek