Günümüz en büyük sorunlarından birisi Sivilce diğer bir adıyla akne vulgaristir. Sivilce nasıl geçer sorusunun cevabı ise; Akne vulgaris özellikle ergenlik döneminde görülen yağ bezlerinin faaliyetlerini bozmasıyla birlikte deride meydana gelen yağ birikmesi,gözeneklerde tıkanma ve şişme gibi sonuçlara sebep olan bir tür deri hastalığıdır.

Genellikle ergenlik döneminde görülen bir problem olsa da her yaşta rastlabilir bir hastalıktır. Bilindiği üzere deride birçok gözenek vardır. Ciltte bulunmakta olan yağ bezleri sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Sebumun asıl amacı cildi korumaktır. Fakat yağ bezlerinin salgıladığı bu sebum dışarı atılamaz ve eğer kıl kökünde birikir ise sivilce meydana gelir.

Kimi uzmanlara göre dengesiz beslenme ve aşırı yağlı yiyecek tüketimi,değişen hormon seviyesi sivilceyi tetikleyen etmenler arasındadır. Kimi uzmanlar ise beslenmenin ve yağlı besin tüketiminin sivilceyi etkilemez sadece cildin yağ dengesinde artmalara neden odabilir görüşündedir.Uzmanlar genlerin de sivilce üzerinde etkisi olabildiğini söylemektedir. Yani aile fertlerinde sivilce problemi olan birinin, ailesinde olmayan birine göre daha yüksek oranda sivilce problemi yaşayabilir.

Sivilce en fazla yüz bölgesi, üst boyun, omuzlarda ve sırtta görülmekle birlikte vücudun her bölgesinde görülebilir. Erkekler kızlara oranla daha sık sivilce problemi yaşarlar.Bunun en büyük sebeplerinden birisi yüksek oranda salgılanan androjen hormonu ve erkeklerde kızlara oranla daha sık görülen terlemedir. Sivilce tedavisi mümkündür ancak sabır ve zaman isteyen bir süreçtir. Sivilcenin şiddetine, kişinin hormon, yaş ve cinsiyetine göre değişik tedavi şekilleri uygulanabilir. Etkili sonuç alabilmek için tedaviler en az 6 hafta sürmelidir. Doktor kontrolü ile birlikte tedavi süreci uzatılabilir eğer etkili sonuç alınmaz ise tedavi şekli ve dozu değiştirebilir.Tedavi süresince hastanın sabırlı olması sivilceleri sıkmaması ve cildini temiz tutmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sivilceler yayılabilir ve deride iz bırakabilir.

Sivilce izleri de en az sivilceler kadar sorun olabilmektedir. Peki sivilce izleri nasıl geçer? Sivilce izleri için birçok tedavi seçeneği sunulmaktadır. İlaç, kimyasal peeling ile cilt soyma işlemi, lazer tedavisi ve sivilce maskeleri bunlardan yalnızca bazılarıdır. Lazer maliyeti dolayısıyla çok tercih edilmesede alternatif tıp sonucu halk arasında sıkça başvurulan yöntemlerin başında sivilce maskeleri gelir. Genellikle doğal bitki ve meyvelerden elde edinilen bu maskelerden de etkili sonuçlar elde edilebilir.Fakat her türlü tedavi yönteminde sabırlı olmak gerekmektedir.

Sivilce-Tedavisi