155949_467119403355952_2084418192_n

 

Bahar geliyor, kalın giysilerden kurtulup ve  Formda olmaya çok az kaldı…

Giysilerden kurtulurken beraberinde kış boyunca birikip kötü bir görüntü gösteren yağlardan da kurtulmak gerekir. Bu kademede en etkili egzersiz ise Jogging (tempolu ve yavaş koşu) dir. Çünkü, yaklaşık 65-70 kg  ağırlığında birinin, gün içerisinde 30-40 dakika boyunca uygulayacağı jogging sonrası yakacağı kalori miktarı yaklaşık olarak 240’tır. Üç hafta boyunca, haftada 5 gün yapacağınız jogging sonucunda yaklaşık yarım kilo verebilirsiniz. Üstelik de herhangi bir diyet uygulamadan! Bir düşünün ki, bu süreçte beslenmenize de dikkat ederseniz, çok daha fazla kilo verebilir ve bir süre sonra istediğiniz formu kazanabilirsiniz.
Siz de jogging yapmaya başlamak istiyor ama ilk adımı nasıl atacağınızı hala bilemiyorsanız, başlangıç kademesinde  işinize yaracağını düşündüğümüz birkaç önerimiz olacak;

  •  Koşu için tasarlanmış spor ayakkabısı.
  •  Her jogging antrenmanına 5 dakikalık ısınma ve açma-germe egzersizi ile başlayın. Antrenman sonrasında da soğuma egzersizleri yapın.
  •  İlk birkaç hafta için kısa mesafeleri tercih edin. Kendinizi ve vücudunuzu dinleyin, zorlandığınızda gerekirse yürüyün ama kesinlikle durmayın!
  •  Mümkünse yumuşak zeminde koşun. Koşu için uygun tartan zemin veya toprak olabilir…
  •  Koşu öncesinde ve sonrasına sık sık su içmeyi (sporcu içeceği de olabilir) ihmal etmeyin.