Güzel ve bakımlı tırnaklar, başta kadınlar olmak üzere birçok insan için güzelliğin olmazsa olmazlarından biri. En güzel kadınların bile güzelliğine gölge düşüren kötü tırnaklar hakkında bilinmesi gerekenleri sizinle paylaşmak istedim.Tırnak mantarı, dermotofitler adı verilen mikroorganizmalar tarafından oluşur. Bu enfeksiyon, özellikle ayak başparmağında ve diğer bütün tırnaklarda görülebilir. Tırnaklarda sertleşme, kalınlaşma ve şekil bozuklukları şeklinde karşımıza çıkan tırnak mantarı el ve ayaklarda olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak yaşlı hastalar daha çok risk altındadır. Tırnak mantarının tedavisinde geleneksel yöntemlerden birinin ilaç kullanımıdır.Fakat bitkisel çözümlerde yer almakta ve deneyen insanlarda birçok gözle görülür olumlu etkiler görülmektedir. Tırnak mantarına ve tırnak batmasına bitkisel çözüm olarak sizlere ne tür malzemeler bitkiler kullanıldığından ve hazırlanışından bahsedeceğim.

  • Sarımsak ( 1 diş )
  • Greyfurt kabuğu ( 1 tane )
  • Soğan ( közlenmiş 1 tane )

Hazırlanışı: Sarımsağı soyun ve havanda iyice ezdirdikten sonra rendelenen greyfurt ve közlenen soğan ile ezdirin. Akşam yatmadan karışımı tırnak batması oluşan yere koyun ve ayağınızı bandajlayıp sabaha kadar bekletin. Haftada 2 kere bu kür uygulanabilir.

Tırnak batmasını önlemek için neler yapmalıyız?Sorusuna gelince; tırnak batması ağrıları başladığında küçük bir pamuk parçası ile tuzlu su kullanarak tırnak batmasını yumşatmış olursunuz.Tırnak batmasına ne iyi gelir sorusuna ise sıcak su ve tuzlu su ile masaj yaparak zeytin yağı ile masaj tedavisi uygulayın.

Günümüzde ilaç anlamında çeşitliliğe ve bir çok çözüme sahibiz.Tırnak batmalarına iyi gelen eczanelerde bulunan kremlerde ilaç tedavisi için alternatif bir yoldur.Tırnaklarınızı kestikten sonrada törpülemek tırnak sağlığı açısından faydalıdır.

Peki Tırnak Mantarına bitkisel çözüm nedir sorusuna cevap olarak; Tırnak mantarı sorunlarında akla ilk gelen yağlardan biri de çay ağacı yağıdır ve oldukça etkilidir. Antiseptik ve antifungal özellikleri bulunan çay ağacı yağı enfeksiyon sonucu oluşan mantar tedavisinde başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

  • Çay ağacı yağı ( 2 – 3 damla )
  • Zeytinyağı ( 1 çay kaşığı )

Uygulanışı: İki yağıda karıştırıp pamuk yardımı ile tırnak mantarı olan bölgeye uygulayınız. 10 dakika boyunca pamuğu tırnak mantarının üzerinde bekletiniz. Ardından pamuğu alarak temiz bir diş fırçası ile tırnak mantarı olan bölgeyi fırçalayınız. Günde 2 – 3 kez aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.