Microsoft’un son işletim sistemi Windows 8 çıkalı kısa bir süre olmasına rağmen Microsoft Windows 8 ile ilgili olarak çok büyük bir güncelleme yapacağını duyurmuştu.

Windows 8.1 İle İlgili Son Detaylar

Microsoft’un son işletim sistemi Windows 8 çıkalı kısa bir süre olmasına rağmen Microsoft Windows 8 ile ilgili olarak çok büyük bir güncelleme yapacağını duyurmuştu. Bunun en büyük nedeni ise şüphesiz ki kullanıcıların Windows 8 işletim sistemine tam olarak adapte olamamasıdır. Bildiğiniz üzere Microsoft sil baştan yenilikçi bir tasarım yaparak Windows 8′i hazırlamıştı. Ancak Windows 8′in yapısı daha çok dokunmatik cihazlara göre tasarlanmıştı. Dokunmatik desteği olan monitör veya tabletlerde Windows 8 çok daha verimli ve kullanışlı bir hale geliyordu. Ancak pek çok kullanıcı Windows 7′den sonra Windows 8′e bir türlü alışamamıştı ve bu nedenle Windows 8′e geçiş yapmayan pek çok kullanıcı da bulunmak. Çoğu kişi Windows’un neredeyse bütün sürümlerinde yer alan başlat menüsünün kaldırılmasından pek hoşnut olmamıştı. Başlat menüsü her ne kadar Windows 8′den kaldırılmış olsa da çeşitli yöntemler ile başlat menüsü tekrardan geri getirilebiliyordu.  Microsoft bunun farkında olacak ki Windows 8.1 sürümü ile birlikte başlat menüsünü işletim sistemine geri getiriyor.  Windows 8.1 ile beraber gelecek olan yeniliklere ve güncellemelere şöyle bir bakacak olursak :

Windows 8.1 Güncellemesi

  • Kişiselleştirilebilir başlangıç ekranı  : Windows 8.1 güncellemesi ile birlikte artık işletim sisteminde yer alan başlangıç menüsünü büyük ölçüde kişiselleştirme imkanınız olacak. Bildiğiniz üzere daha önce ki başlangıç menüsünde ki uygulamaların yerlerini değiştirmek ve yeni uygulanmalar eklemek dışında pek fazla değişiklik yapamıyorduk.
  •  Başlat Menüsü:  Windows 8 işletim sistemine alışamayan pek çok kullanıcının ortak derdi başlat menüsü Windows 8.1 güncellemesi ile birlikte sisteme ekleniyor. Artık dilerseniz başlat menüsünü aktif edebilir ve alışmış olduğunuz Windows deneyimini daha kolay sağlayabilirsiniz.
  • SkyDrive: Son dönemlerde epey revaçta olan bulut depolama sistemini kullanan Microsoft uygulaması SkyDrive da güncellemeden nasibini alacak ve daha kullanışlı bir hale getirilecek ve Windows 8.1 güncellemesi ile birlikte default olarak gelecek.

win 8.1 windows_8.1

Haziran ayında çıkacak olan Windows 8.1 güncellemesi ile ilgili detayları paylaşıyoruz.

Ücretsiz bir güncelleme olarak kullanıcılara sunulacak olan Windows 8.1‘in sızdırılmış sürümlerinden birinde ufak bir inceleme yapalım dedik. Resmi olarak ilk ön izleme sürümü 26 Haziran 2013 günü gelecek. Tamamlanmış olarak ise 2013 yılı sonunda çıkması bekleniyor.

Güncelleme Windows Mağazası üzerinden ücretsiz olarak yapılabilecek. Bu güncelleme, geniş olmasının yanı sıra Windows‘a yeni özellikler de katacak. Yeni gelecek olan özelliklerden ilk göze çarpanlara bakalım…Resimleri

win2 win1

 

F12 Geliştirici Araçları eskisine göre daha gelişmiş bir yönetime sahip.

win3 win4

Metro arayüze yeni uygulamalar eklenmiş.

win5 win6

 

Göze çarpan olaylardan biriside Powershell 4.0 versiyonunun eklenmiş olması.
win7 win8

Güncellemenin çıkmasına daha zaman var. Eklenecek ve değişecek şeyler de mutlaka vardır. Merak içerisinde Windows 8.1 güncellemesini beklemekteyiz.