uzay similatörü

Türk bilim adamları önemli bir başarıya imza atarak uzay simülatörü üretti.

Türk bilim adamları uydu, füze veya uçakların elektronik cihazlarının uzay ortamında çalışmasını test edebilecek simülatör yaptı. Üretilen simülatör ile uzaya gönderilecek elektronik cihazların uzay ortamında çalışıp çalışmayacağı test edilebiliyor. Türk bilim adamlarının ürettiği simülatör, yurtdışındaki örneklerinden de dörtte bir daha ucuza mal edildi.

Türk bilim adamları, çalışmalarıyla 1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde Ar-Ge İnovasyon Projesi ödülü alırken, üretilen simülatörde uzay ortamı oluşturuldu.

Verilen bilgiye göre, uzayda -100 ila artı 175 derecelere varan sıcaklık değişiklikler bulunuyor. Uzaya gönderilen uydunun, elektronik bir bileşenin uzay ortamına uyum sağlayıp sağlamayacağını, söz konusu sıcaklıklarda çalışıp çalışmayacağını görmek ve test etmek için simülatörün içi 10-7 mBar vakumlanıyor, gazdan arındırılıp istenilen ortam sağlanıyor. Böylece uzayla buluşacak parçalar test edilebiliyor.

Türk bilim adamlarının ürettiği simülatörde istenilen basınçta testler yapılabiliyor. Helyum ve hidrojen gibi gazlar da kontrollü olarak sızdırılarak uzay ortamı oluşturuluyor. Simülatörün üzerinde bulunan bağlantılar aracılığıyla cihazın içinden ölçüm alınarak elektrik beslemesi yapılabiliyor. Böylece uzaya gönderilen cismin boşlukta çalışıp çalışmayacağı görülebiliyor.

Simülatör sadece uzay çalışmalarında değil savunma sanayinin çeşitli ürünlerini test etmekte de kullanılıyor. Bu çerçevede askeri sanayide üretilen malzemelerin eksi 75 derecelerde çalışması gerekiyor. Türk bilim adamlarının ürettiği simülatör bu ortamı da sağlıyor.

Tasarımı dahil herşeyiyle tamamen Türk bilimadamları ve mühendislerinin eseri olan cihaz, üç gün boyunca kesintisiz çalışabiliyor.

Testleri tamamlanan, teslime tamamen hazır hale getirilen yüzde yüz yerli ilk uzay simülatörü, savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren Türk firması tarafından kullanılacak.

Uzay simülatörü, yurt dışından milyon dolarlara satın alınabiliyor fakat yabancılar bu cihazı satmaya yanaşmıyor. Bu yönüyle de söz konusu cihaz, stratejik öneme sahip.