yüzmek ABD philphs

Serbest stil yüzmede yol almak için, kolların önceliği ileri itiş hareketidir. Kollar, su altında ve onun devamında su üzerinde yan yatmış S ya da Z yolu izler.
Kulaç 5 faza ayrılabilir: giriş, aşağı hareket (downsweep), içeri hareket (insweep), dışarı hareket (outsweep) ve düzelme.
Kolunuzun hareketi ile ilgili olarak en önemli nokta parmaklarınızı dirseğinizle aynı hizada tutmaktır. Kolunuzun bu kısmı bükülmemelidir, ya da sadece bilekten çok az bükülmelidir. Bileğinizdeki bükülme çok olursa sadece ön kolunuzdaki kasları kullanabilirsiniz demektir. Eğer bileğiniz çok az bükülürse, sadece ön kol kaslarınızı değil bütün kol ve omuz kaslarınızı kullanabilirsiniz. Düzgün bir dönüş yaptığınızda ise, sırt kaslarınızı da kullanırsınız. Bilekteki hafif bükülme kulaç atarken dik olarak kürek çekme hareketi yapmanızı sağlar.
Daha güçlü kulaçlar için antrenmanlarınızda çeşitli ekipmanlar kullanabilirsiniz. Bunlardan en çok tercih edileni, el paletleridir.

Serbest stilde vücut pozisyonu belli bir akış çizgisinde olmalı ve düzenli uygulanmalıdır. Bunun anlamı şudur; kafa, omuz, ve kalçaların, sizi yavaşlatabilecek bir dirençten korunmanız için düz bir çizgi üzerinde olmasıdır. Eğer vücudun bir bölgesi bu hiza dışındaysa, oluşabilecek direnç sizi yavaşlatacaktır ve yorulmanıza neden olacaktır.
Yapacağınız birkaç alıştırma, yüzme vücut pozisyonunuzu geliştirebilir.
Bunlardan ilki, havuz kenarında ayakta durup, kollarınızı başınızın üzerinden arkaya doğru esnetip, sol elinizi sağ elinizin üstüne yerleştirerek şekilde, üst kollarınızı kafa ve kulaklarınıza doğru sıkıştırıp kaslarınızı germektir. Daha sonra, bu egzersizi suda yüzüstü olarak deneyin. Düzgün hizaya ulaştığınızda, bacaklarınızı vurmaya başlayın, son olarak kulaçlarınızı ekleyin ama asla pes etmeyin.
Kulaç atarken bacaklarınızı yüzeyden aşağıda tutmayı alışkanlık haline getirirseniz yüzme stilinizin zorlaştığını fark edeceksiniz. Benzer şekilde kafanızı göğsünüze doğru düşürürseniz yüzmenin daha da zorlayıcı bir hale geldiğini göreceksiniz. Belli bir mesafeden sonra pozisyonunuzu tekrar düzenleyerek sizin için en konforlu ve etkili yüzmenizi sağlayan duruşu alın.
Çoğu durumda kafa 1 ila 10 derece arasında hafifçe yukarı doğrudur. Bu, ileriyi görmenizi sağlar. Havuzda gidişiniz doğrultusuna dik uzanan çizgilerden bir öndekini görüyor olmanız lazım. Açık denizde ise, birkaç metre ötesini görüyor olmalısınız. Su seviyesi, havuz ya da açık denizde, alnınızdan birkaç santimetre aşağıda olmalıdır.Tekrardan belirtmek gerekir,eğer istediğiniz şekilde konforlu,hızlı ve rahat yüzme stilini yakalamadan asla pes etmeyin su ile aranızda bir bağ kurun…Yaşam için spor şart…

swim yüzme sporu