Evde, okulda, işte , sokakta kısacası her yerde karşımıza çıkan “zor insan” diye nitelendirdiğimiz kişiler vardır. Neden bu insanlar bu kadar zor? Neden karşısındaki insanlara bu şekilde davranıyorlar? Onları değiştirmek mümkün mü? Onlara karşı nasıl tavır takınmalıyız? Bütün bu soruların yanıtını ‘Coping With Difficult People ( Zor İnsanlarla Başa Çıkmak) kitabının yazarı Robert M. Bramson bakın bu tür karakterdeki insanlar için neler söylüyor.

“Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek ‘zor’ tavırlar sergiler.”

“İnsan 7′sinde neyse 70′inde de odur” derler. Ebu söz çok doğru. İnsanları ve onların karakterlerini değiştirmek neredeyse imkansız. Ama unutulmamalıdır ki davranışlar değişebilir, değiştirilebilir.

Bütün zor insanların kendine göre zor tavırları vardır. Kimse birbirine benzemez. Onlar sürekli konuşurlar fakat neredeyse hiç dinlemezler. Bazıları ise sadece son sözü söylemekte ısrar ederler.

Peki bu konuda ne yapmalı?

-Davranışlarını öğrenin!
-Onlarla tartışırken size saldırgan bir şekilde davranırlar. Siz sakin ve kendinizden emin bir şekilde karşılık verin.
-Onlara asla meydan okumayın. Çünkü onlar her zaman haklı olacaklardır.
-Hata ve yanlışlarını belli edecek soru ve cevaplar vermeyin. Yoksa daha da kızgın ve saldırgan hele geleceklerdir.
-Kendilerine çok güvenmezler bu yüzden onları onure edici konuşursanız size karşı daha ılımlı davrandığını göreceksiniz.
-Bu karakterdekilere karşı asla yenilgiyi kabul edip geri çekilmeyin. Üzerine daha gitmek yerine şakayla karışık gülüp geçin.

Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda bir zor insan bulunur. Oysa aslında “zor insan” diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve maalesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar. ‘Coping With Difficult People / Zor İnsanlarla Başa Çıkmak’ kitabının yazarı Robert M. Bramson bazı insanların neden farklı tavırlar sergilediklerini şöyle açıklıyor: “Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek ‘zor’ tavırlar sergiler.”

DAVRANIŞLARINI ÖĞRENİN

Her zor insan birbiriyle aynı davranışları sergilemez. Bazı zor insanlar sürekli konuşup hiç dinlemezken, diğerleri de hep son sözü söylemeyi tercih eder. Kimisi sürekli sizi eleştirir. Bazısı sessiz, bazısı agresif olabilir. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Kültegin Ögel zor insanların davranışlarını şu şekilde belirtiyor: n Eğitimi, bilgisi ve deneyimi yetersiz olmasına rağmen kendisini çok iyi sananlar

Öncelikleri belirlemede beceri sahibi olamayanlar

Hatasını olgunlukla kabul edemeyen, sürekli açıklama yapıp kendisini temize çıkarmak isteyenler

Yavaş düşünen ve hareket edenler

İşleri karıştıranlar

Yanlış anlamakta ısrar edenler

Karşısındakinin söylediklerine önem vermeyenler

Konum farklılıkları nedeniyle görüşürken o farkı hissettiren kişiler

Karşılarındakine saygı göstermeyenler

Yavaş hareket eden ve birçok defa tekrar edilmesi zorunda kalınan insanlar

Sadece kendi yaptığı şeyin önemli olduğunu düşünenler

Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışanlar

Empati kuramayanlar

Her zaman ‘ben haklıyım’ diyenler

YAKLAŞIM NASIL OLMALI?

Zor insanları ve onlara 5 ana başlık altında toplamak mümkün.

Agresif İnsanlar: Saldırgan davranışlar içinde bulunana sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve saldırgan tavırlara emin bir şekilde karşılık verin.

Her Şeyi Bilenler: Bu kişilerle mücadele ederken iyi hazırlanmak gerekir. Asla meydan okumayın. Aksine yeteneklerini övün. Gerektiğinde hatalarını ortaya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin.

Şikayetçiler: Karşılarındakine güvenmezler. Kendilerine olan güvenleri de çok değildir. Bu insanlara ‘Başkalarının göremediklerini görüyorsun’ şeklinde onların güvenlerini arttıracak cümlelerle yaklaşın. Dinleyin ama asla tartışmaya girmeyin. Ona karşı savunmacı davranmayın.

Mağdurlar: İyi dinleyin ve onu anladığınızı gösterin. Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin.

Gizlice Saldıranlar: Bu insanlara karşı ne kadar geri çekilirseniz o kadar üstünüze gelmeyi severler. Geri çekilmeyin. Şakaya vurun.